Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 750

„ Zła się nie ulęknę… Polacy pomagający Żydom na Kielecczyźnie w latach II wojny światowej”

28.10.2016

„ Zła się nie ulęknę… Polacy pomagający Żydom na Kielecczyźnie w latach II wojny światowej” - to nowa wystawa autorstwa Ewy Kołomańskiej dostępna dla zwiedzających w Mauzoleum w Michniowie.

Wystawa składa się z ponad 40. plansz na których przedstawiono historię zagłady Żydów na Ziemi Świętokrzyskiej oraz zaangażowanie Polaków w ratowanie żydowskich współobywateli.

Pierwszą częścią wystawy są: zdjęcia, dokumenty, relacje przedstawiają żołnierzy oddziałów partyzanckich zgrupowań Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych, którzy nie tylko ratowali Żydów, ale wspomagali ludność, która taką pomoc niosła. Podziemie Zbrojne chroniło przed konfidentami czy szantażystami, fabrykowało fałszywe dokumenty tożsamości dla zbiegłych z getta czy wyszukiwało im bezpieczne kryjówki.

Na ekspozycji pokazane zostało postacie duchowieństwo polskie, które dawało schronienie dzieciom żydowskim w ochronkach, pomagało zamkniętym w gettach przez działające kuchnie „Caritasu”. Księża wydawali metryki chrztu, dzięki którym Żydzi mogli starać się o wyrobienie „aryjskich dokumentów”.

Pozostała część wystawy to liczne historie pomocy Polaków w stosunku do Żydów, nie tylko te które zakończyły się szczęśliwie doczekaniem końca wojny, ale także te tragiczne jak zamordowanie przez Niemców ratujących i ratowanych.

Wystawa to także zdjęcia i historie Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata – mieszkańców Ziemi Kieleckiej – w tym Mari Jedynak z Mostek oraz jej dzieci: Wacław, Irena, Mieczysław oraz Helena Sztando-Jedynka.

Napiszemy o nich w kolejnym wydaniu „Gazety Suchedniowskiej”.

Jacenty Kita

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

grudzień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.