Logo Gmina Suchedniów

WFOŚiGW

Odnawialne źródła energii w SSP3

Dzięki pomocom zakupionym w ramach projektu „Pracownia edukacji ekologiczno- przyrodniczej w szkołach podstawowych w Gminie Suchedniów”, uczniowie SSP nr 3 w ciekawy sposób poznawali zagadnienia dotyczące ochrony powietrza atmosferycznego i energii odnawialnej.

Wykorzystując zestaw, demonstrujący wytwarzanie czystej (bezwęglowej) energii,  zbudowali w ciągu kilku minut, samochód z napędem wodorowym. Autko poruszało się, świecąc kolorowymi światłami. Uczniowie obserwowali tworzenie się tlenu i wodoru w dwóch przeźroczystych pojemnikach z wodą. W wyniku zachodzenia reakcji tlenu z wodorem wytworzyła się energia elektryczna a pojazd poruszał się cicho, bez wydzielania toksycznych produktów spalania.

Na zajęciach obserwowaliśmy również pracę turbiny wodnej podłączonej do źródła wody i małego generatora wytwarzającego prąd. Uczniowie mogli zobaczyć efekty działającej turbiny: świecącą żarówkę, obracające się koło barw i inne elementy obwodu. Przekonali się, że energia z odnawialnych źródeł w niczym nie ustępuje tej tradycyjnej a przede wszystkim nie szkodzi środowisku.


Pracowania edukacji ekologiczno – przyrodniczej w SSP 3

W SSP3 stale prowadzone są działania związane z realizacją projektu „Pracownia edukacji ekologiczno- przyrodniczej w szkołach podstawowych w Gminie Suchedniów”, dofinasowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Celem projektu jest polepszenie warunków nauczania przedmiotów przyrodniczych oraz zainteresowanie uczniów ekologią i ochroną środowiska.

Na zajęciach, w ramach projektu, uczniowie poznawali zagadnienia związane z segregacją śmieci i recyklingiem. Zapoznali się z głównymi zasadami segregacji odpadów, rozpoznawali rodzaje koszów i pojemników przeznaczonych na odpady, obejrzeli film na temat odnawialnych źródeł energii. Efektem zajęć były samodzielnie wykonane zabawki z plastikowych butelek.

Wszyscy wiemy, jak ważne jest ponowne wykorzystanie surowców, przez co zmniejsza się liczba odpadów. Segregacja odpadów jest jedną z metod ograniczenia ilości odpadów podlegających utylizacji (np. składowaniu). Przez odzysk surowców nadających się do ponownego użytku lub przetworzenia i wykorzystania przy produkcji nowych materiałów możemy przyczynić się do poprawy wizerunku naszego miasta i czynnie włączyć się w ochronę przyrody.


Na zadanie pn. „Pracownia edukacji ekologiczno – przyrodniczej w szkołach podstawowych w Gminie Suchedniów” została podpisana w dniu 17.05.2017 r. Umowa dotacji pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach a Gminą Suchedniów.

Całkowity koszt realizacji zadania       50 000 zł

Kwota dofinansowania z WFOŚiGW   40 000 zł


UMOWA DOTACJI NA DOFINANSOWANIE USUWANIA ODPADÓW ZAWIERAJĄCYCH AZBEST

W dniu 1 października 2019 r. w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Kielcach została podpisana umowa dotacji pomiędzy Gminą Suchedniów, reprezentowaną przez Burmistrza Cezarego Błacha oraz Skarbnika Urszulę Nowak, a WFOŚiGW
w Kielcach, reprezentowanym przez Prezesa Zarządu Ryszarda Gliwińskiego.

Umowa dotyczy zadania Usuwania odpadów zawierających azbest pochodzący z budynków mieszkalnych i gospodarskich z terenu Gminy Suchedniów w 2019 roku.

Całkowity koszt zadania to 12.738,00 zł, w tym dotacja w wysokości 12.738,00 zł to środki:

- WFOŚiGW w Kielcach – 6.369,00 zł

- NFOŚiGW w Warszawie – 6.369,00 zł

Zakończenie realizacji zadania zaplanowano na 31 października 2019 r.


UMOWA DOTACJI NA DOFINANSOWANIE USUWANIE ODPADÓW ZAWIERAJĄCYCH AZBEST

W dniu 17 września 2018 r. w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Kielcach została podpisana umowa dotacji pomiędzy Gminą Suchedniów, reprezentowaną przez Burmistrza Cezarego Błacha oraz Skarbnika Urszulę Nowak, a WFOŚiGW
w Kielcach, reprezentowanym przez Prezesa Zarządu Ryszarda Gliwińskiego.

Umowa dotyczy zadania Usuwania odpadów zawierających azbest pochodzący z budynków mieszkalnych i gospodarskich z terenu Gminy Suchedniów w 2018 roku.

Całkowity koszt zadania to 21.384,00 zł, w tym dotacja w wysokości 10.692,00 zł to środki WFOŚiGW w Kielcach.

Zakończenie realizacji zadania zaplanowano na 31 października 2018 r.


 

Powstaną pracownie ekologiczno-przyrodnicze

05.05.2017

Gmina Suchedniów otrzyma dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w wysokości 40 tys. zł na stworzenie pracowni  edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkołach podstawowych.

W ramach projektu w Szkole Podstawowej nr 3 oraz w Szkole Podstawowej w Ostojowie utworzone zostaną pracownie na potrzeby dydaktyki nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych. Zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych (m.in. tablety, mikroskopy, lornetki, aparaty, zestawy do badania stanu powietrza, wody, gleby) w znaczący sposób wpłynie na polepszenie warunków nauczania przedmiotów przyrodniczych.

 

Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach

 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

kwiecień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.