Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 675

Lato suchedniowskich seniorów

15.09.2016

Tegoroczne lato przyniosło miłe niespodzianki. Klub Seniora „Kreatywni” zaproponował –   nie tylko członkom klubu –  propozycje urozmaicenia wakacyjnego czasu. Stało się to dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich przy współdziałaniu ze Stowarzyszeniem Integracja i Rozwój, jakie otrzymaliśmy na realizację projektu  „Emerycie, trwaj w rozkwicie”.

Realizatorem przedsięwzięcia była grupa inicjatywna w składzie: Danuta Rokita, Grażyna Kabała, Maria Markiewicz i Krystyna Sasal.  Zainspirowane, zmotywowane i wspierane przez pracowników Wydziału Rozwoju i  Strategii w Urzędzie Miasta i Gminy, już w lutym przystąpiłyśmy do opracowania wniosku o dotację. Jako grupa nieformalna otrzymaliśmy także pomoc ze strony Stowarzyszenia Kuźniczy Krąg, które było naszą organizacją wspierającą – zarówno formalnie (użyczając osobowości prawnej) jak i merytorycznie przez cały okres realizacji projektu.

Wniosek złożyliśmy w kwietniu, a w maju okazało się, że nasz projekt „przeszedł”. Otrzymaliśmy 5 tys. zł. Musieliśmy je wykorzystać zgodnie z planem w ciągu 3 miesięcy (czerwiec, lipiec, sierpień). Wydaje nam się, że w ramach tych – w końcu skromnych  - środków nasze propozycje były ciekawe, różnorodne a w konsekwencji atrakcyjne. Zależało nam, by spotkały się z zainteresowaniem suchedniowskich seniorów.

Informacje o spotkaniach, wyjazdach zamieszczaliśmy na plakatach i komunikatach  rozwieszanych w miejscach publicznych na terenie miasta, na stronach:  www.suchedniow.pl  oraz www.naszsuchedniow.bolgspot.com ,  a także w „Gazecie Suchedniowskiej”.

Propozycje spotkały się z dużym zainteresowaniem, listy chętnych szybko się zapełniały i czasem brakowało -niestety-miejsc. Decydowała , jak zwykle w takich sytuacjach, kolejność zgłoszeń. Transport na wyjazdy do Kielc, Skarżyska i Starachowic zapewniła firma Dolbus Travel ze Skarżyska – Kamiennej.

Co zdziałaliśmy? Co zobaczyliśmy? Co przeżyliśmy?

Zgodnie z planem byliśmy 4 razy w Kielcach:

  • W Teatrze im. S. Żeromskiego obejrzeliśmy dramat autorstwa węgierskiego pisarza Gyorgy’a Spiro pt. „Szalbierz”. Jej bohaterem był twórca naszego teatru narodowego Wojciech Bogusławski.
  • W  Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga wysłuchaliśmy koncertu „Nie tylko tango” w wykonaniu trio smyczkowego ALEGRIJA . W scenerii dziedzińca pod kopułą pogodnego przedwieczornego nieba słuchaliśmy znanych melodii filmowych i ognistych pieśni wenezuelskich w wykonaniu solistki Beatriz Blanco.
  • Wysłuchaliśmy prelekcji i obejrzeli zbiory Muzeum Narodowego w Kielcach, podziwialiśmy ogród renesansowy i aleję sław.
  • W kinie „Moskwa” obejrzeliśmy japoński film „Jak ojciec i syn”. Film piękny. Refleksje i jego przesłanie wzruszały i pozostaną długo w naszej pamięci i sercach.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki – spacery z kijkami (lub bez kijków). Odbywały się zgodnie z planem raz w miesiącu.

  • W czerwcu odwiedziliśmy młyn na ul. Koszykowej. Przemarsz poprzedzony był filmem o zasadach nordic walking (wyświetlonym w budynku SOK „Kuźnica”) oraz gimnastyką – rozgrzewką poprowadzoną fachowo i z humorem przez p. Zdzisława Włodarczyka.
  • W lipcu paliliśmy ognisko na Opalu.
  • W sierpniu trasa wiodła nas ścieżką dydaktyczną „Na Kruku” i zakończyła się w Leśnej Klasie – ogniskiem. Naszym przewodnikiem była p. Marta Ptak – pracownik Nadleśnictwa Suchedniów.

W każdym miesiącu wyjeżdżaliśmy także na pływalnię. W Skarżysku – Kam.(w czerwcu)  „zakosztowaliśmy” gimnastyki w wodzie. W Starachowicach (w lipcu i sierpniu) korzystaliśmy z różnych wodnych atrakcji.

W te wakacje mieliśmy także możliwość nauki języka angielskiego. Zajęcia dla początkujących poprowadziła p. Barbara Dawidowicz – anglistka z liceum w Skarżysku – Kamiennej. Uczestnicy kursu twierdzą, że dzięki poznanemu słownictwu nie zagubią się już na lotnisku i poradzą sobie za granicą ze zdobywaniem informacji na ulicy i w sklepach.

W projekcie przewidzieliśmy również warsztaty fotograficzne. Odbyły się w sierpniu. Prowadził je nasz wyśmienity świętokrzyski fotografik, suchedniowianin p. Krzysztof Ptak.

Na koniec – 22 i 29 sierpnia chętni mogli uczestniczyć w warsztatach: „Jak napisać dobry projekt?” prowadzony przez p. Karolinę Gałczyńską-Szymczyk z Wydziału Rozwoju i Strategii UMiG.

Łącznie we wszystkich działaniach uczestniczyło 64 seniorów z Suchedniowa, w tym
20 członków Klubu.

Wszystkich, którzy uczestniczyli w proponowanych działaniach zaprosiliśmy na podsumowanie realizacji projektu „Emerycie , trwaj w rozkwicie” w dniu 29 sierpnia. Przybyłe osoby poprosiliśmy o wypełnienie ankiety oceniającej realizację projektu.  Podsumowania dokonała liderka projektu – Grażyna Kabała, a przewodnicząca Klubu – Danuta Rokita przygotowała pokaz zdjęć, który prowokował do wspomnień, rozmów i marzeń o …… dalszym ciągu!  Kurs komputerowy, wykłady o zdrowiu i dietetyce, wycieczki bliższe i dalsze, planów mamy wiele !!  Bez pomocy ze strony władz lokalnych nam się nie uda. Czy Suchedniów – śladem innych miast w Polsce – może należeć do „Miast Przyjaznych Seniorom”?

Jeszcze raz pragniemy podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej realizacji projektu: pracownikom Wydziału Rozwoju i Strategii UMiG, Stowarzyszeniu
„Kuźniczy Krąg”, dyrekcji i pracownikom SOK „Kuźnica”, Nadleśnictwu Suchedniów, Kołu Łowieckiemu oraz p. Zdzisławowi Włodarczykowi i p. Marcie Ptak.

Wszystkim  - także tym, których nie wymieniliśmy – serdecznie dziękujemy w imieniu organizatorów, czyli „Aktywnych Seniorek”.

Anna Pasek

Danuta Rokita

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

sierpień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.