Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 518

Suchedniowski Tryptyk Historyczny – Część I - Ludzie

06.06.2016

W dniu 5 czerwca 2016  w SOK ''Kuźnica'' odbyło się pierwsze z spotkanie z cyklu Suchedniowski Tryptyk Historyczny pod hasłem Ludzie.

W spotkaniu wzięło udział ponad 60 osób - wśród nich pan Sławomir Zieliński, ksiądz proboszcz Marek Migocki, ksiądz Wojciech, pan Marcin Medyński i Krzysztof Zemeła – członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego O/Skarżysko-Kamienna,  wiceburmistrz Dariusz Miernik, i wielu innych, wspaniałych Gości, mieszkańców i sympatyków Suchedniowa, miłośników historii miasta i regionu.

Spotkanie miało formułę otwartą – po prezentacji pana Szymona Piasty, który przedstawił sylwetki
23 niezwykle interesujących, choć często nieznanych i zapomnianych osób związanych
z Suchedniowem, do dyskusji zaproszeni zostali uczestnicy spotkania. 2 godziny minęły bardzo szybko, wypełnione mnóstwem wspomnień, faktów, inspiracji.

 

Inicjatorem i organizatorem spotkania jest Nieformalna Grupa Inicjatywna POD PRĄD, oraz Wydział Rozwoju i Strategii w Urzędzie Miasta i Gminy w Suchedniowie.

Grupa Pod Prąd, powstała w styczniu 2016 roku. Skupia lokalnych pasjonatów, których łączy przekonanie, że bogata i fascynująca historia naszego miasteczka to wspólna wartość, którą powinniśmy pielęgnować.

Najważniejszym, celem grupy jest wydanie publikacji opracowanej wg kryteriów właściwego aparatu i metody naukowej, tj. MONOGRAFII SUCHENIOWA. To jednak duże i kosztowne przedsięwzięcie, które wymaga przygotowań i czasu. Dlatego, przyjmując strategię "małych kroków", rozpoczęto działania „przygotowawcze”, polegające budowaniu potencjału ludzkiego i sprzyjającego klimatu, a także gromadzeniu materiałów historycznych i zasobów finansowych.

Jedną z pierwszych  inicjatyw grupy Pod Prąd jest Suchedniowski Tryptyk Historyczny - Ludzie - Wydarzenia - Przedmioty - cykl spotkań historycznych z aktywnym udziałem Lokalnej Społeczności. Kolejne spotkania – pod hasłem  Przedmioty oraz Wydarzania -  odbędą się jesienią. Każde z nich  zostanie udokumentowane formie sprawozdania, które zostanie opublikowane
w „Zeszytach Suchedniowskich”. 

Wznowienie publikacji "Zeszytów Suchedniowskich" jest bowiem kolejnym przedsięwzięciem Grupy POD PRĄD. Pierwszy i jedyny numer Zeszytów ukazał się w roku 1987 i do dziś stanowi inspirację wielu opracowań historycznych. Zgodnie z planem  "Zeszyty Suchedniowskie" będą ukazywać się co najmniej raz w roku, a do ich tworzenia zapraszamy i Przyjaciół Mieszkańców Suchedniowa.

Wszystkich zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu:

e-mail: mediateka@suchedniow.pl

tel. 41 2543 186 wew. 12
(osoba do kontaktu – Karolina Gałczyńska-Szymczyk)

Prezentacja Pana Szymona Piasty

Informacja nt tekstów do Zeszytów Suchedniowskich

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

grudzień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.