Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 3951

Konkurs literacki imienia Ireny Zielińskiej w Samorządowej Szkole Podstawowej nr 3 im. Stefana Żeromskiego w Suchedniowie

16.11.2023

W środę 15 listopada w Szkole Podstawowej numer 3 w Suchedniowie odbyła się ósma edycja Konkursu Literackiego imienia Ireny Zielińskiej. Ma on niezwykłą historię. W tym roku gościem specjalnym wydarzenia był popularny dziennikarz muzyczny Marek Sierocki.

W środę 15 listopada w Samorządowej Szkole Podstawowej numer 3 imienia Stefana Żeromskiego w Suchedniowie odbyła się ósma edycja Konkursu Literackiego imienia Ireny Zielińskiej "Radość pisania, możność utrwalania". Ma on ciekawą historię. Przed laty dyrektorem szkoły był Ryszard Zieliński, a cenioną polonistką jego żona Irena. To rodzice Sławomira Zielińskiego, znanego dziennikarza, byłego szefa telewizyjnej "Dwójki", osoby doskonale znanej w świecie mediów. By upamiętnić mamę, w suchedniowskiej podstawówce ufundował on nowoczesną, świetnie wyposażoną salę do nauki języka polskiego wraz z czytelnią. Od tego czasu w szkole co roku organizowany jest konkurs literacki dla uczniów szkół podstawowych. Jego patronką jest Irena Zielińska.
Zwyciężyła Nadia El Dursi
W konkursie wzięło udział kilkanaścioro uczniów ze szkół podstawowych z Suchedniowa i okolicznych miejscowości. Do wyboru mieli pięć tematów, zgłoszonych przez jurorów; fotoreporterkę, reportażystkę i pisarkę Annę Musiałównę, poetkę Annę Zielińską - Brudek, prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich, Małgorzatę Wiśniewską, dyrektor biblioteki publicznej w Suchedniowie i Iwonę Wójcik, polonistkę z I Liceum w Skarżysku - Kamiennej. Każda z prac była kodowana, co gwarantowało bezstronność i dokładnie sprawdzona przez wszystkich jurorów. Zwyciężczynią została Nadia El Dursi ze Szkoły Podstawowej w Parszowie, drugie miejsce zajął Mikołaj Janus, a trzecie Agnieszka Obara (oboje to uczniowie Szkoły Podstawowej w Łącznej). Jak ocenia Anna Zielińska - Brudek, poziom konkursu był wysoki, a kilka prac uznała za wyjątkowo dobre. - Dziękuję szkole, że organizuje ten konkurs, a uczestnikom za chęć do pisania. Dziękuję, że pamięć o mamie trwa w Suchedniowie - mówił po wręczeniu nagród Sławomir Zieliński.
Marek Sierocki w suchedniowskiej "trójce"
Tradycją jest nie tylko to, że rodzina Zielińskich funduje dla uczestników atrakcyjne nagrody, ale i to, że Sławomir Zieliński zaprasza do Suchedniowa niezwykłych gości, którzy spotykają się ze szkolnym środowiskiem. Placówkę odwiedzili między innymi profesor Jerzy Bralczyk (dwukrotnie), Daniel Olbrychski, Mateusz Damięcki, Artur Żmijewski czy Andrzej Piaseczny. Tym razem gościem specjalnym był Marek Sierocki, znany z tak popularnych programów telewizyjnych jak Teleekspress czy Szansa na Sukces. Znany dziennikarz muzyczny odpowiadał na pytania uczniów. Wspominał, że pierwotnie nie planował bycia dziennikarzem, miał... naprawiać telewizory. Zdradził, że jego pasją oprócz muzyki jest futbol i często podróżuje do Barcelony na mecze słynnej "Barcy". Od szkoły Marek Sierocki otrzymał w prezencie swoją karykaturę, a od burmistrza Cezarego Błacha album fotograficzny o Suchedniowie. - W latach 80 - tych słuchałem jednego z pana programów, w którym puszczana była płyta zespołu Depeche Mode. Tak mi się spodobała, że chciałem wiedzieć, o czym są piosenki i postanowiłem nauczyć się angielskiego. Muzyka może być inspiracją do nauki - stwierdził samorządowiec.
W podstawówce jak w telewizji
Podczas, gdy adepci pisarstwa pisali, w auli szkoły zaprezentowano wersję Teleekspressu, nagraną przez uczniów SP3. Jeden z nich wcielił się w postać Sławomira Zielińskiego. Był też występ artystyczny i... szkolna wersja Szansy na Sukces. Wzięły w niej udział Mirella Harenza, Dominika Bator, Natalia Widulińska i Nikola Świtek. Prowadził oczywiście Marek Sierocki, który rozmawiał z uczestniczkami, potem padało znane pytania - puścić wersję profesjonalną czy z linią melodyczną? Zabawa była znakomita. Za rok ma się odbyć kolejna, dziewiąta odsłona konkursu literackiego, zapewne nie zabraknie kolejnego, wyjątkowego gościa.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia: Konkurs literacki imienia Ireny Zielinskiej w Suchedniowie
Źródło informacji: Echo dnia .eu

 

Na zdjęciu zwyciężczyni Konkursu Literackiego imienia Ireny Zielińskiej, Nadia El Dursi. W drugim rzędzie Marek Sierocki i jurorki - Małgorzata Wiśniewska i Anna Musiałówna.


 

 

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

czerwiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.