Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 3949

.

13.11.2023

Opowieść o artystycznych duszach…
…czyli Adamie, Eugeniuszu, Henryku i Dariuszu Zegadłach
W głównym holu „Kuźnicy” 11 listopada odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Artystyczne Dusze. Suchedniowskie Rody – Zegadłowie”. To już szósta wystawa z tego cyklu przygotowana przez Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica” z dyrektorem Andrzejem Karpińskim oraz Stowarzyszenie „Kuźniczy Krąg” z prezesem Pawłem Zubińskim.

-Tegoroczna edycja wystawy przedstawia bogatą historię rodziny Zegadłów. 

Kilka pokoleń artystów nieprofesjonalnych, których zna i ceni cała Europa i świat. Pochodzą z Krzyżki. Tam w mikroświecie ciężkiej pracy, rodziny, wiejskich zwyczajów i rzemiosł narodziła się wielka sztuka. Będą Państwo mogli zapoznać się rodzinnymi perypetiami, obejrzeć kolorowy świat rzeźb i obrazów i poczuć klimat sztuki naiwnej, ludowej na najwyższym światowym poziomie – mówił otwierając wystawę dyrektor ośrodka Andrzej Karpiński, który jednocześnie powitał przybyłych na nią członków rodziny, ich przyjaciół, mieszkańców miasta oraz włodarzy miasta.

Zabierając glos burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów Cezary Błach, nawiązując do 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości powiedział: -Takimi wydarzeniami przypominamy mieszkańcom lokalną historię, zwyczaje, ale przede wszystkim mieszkańców. To przejaw patriotyzmu lokalnego, z którego bierze się patriotyzm przez duże P.

Kierownik merytoryczna wystawy Agnieszka Włodarczyk-Mazurek z humorem stwierdziła, że z człowieka „genu się nie wydłubie” nawiązując do rzeźbiarskich tradycji rodzinnych, które rozpoczął najpierw Henryk Zegadło, zaraził swą pasją niemal 60.letniego ojca Adama, brata Eugeniusza, a dziś to dzieło kontynuuje też syn tego ostatniego Dariusz.

Symbolicznego otwarcia wystawa dokonała najmłodsza przedstawicielka rodu Laura Kołda. Jej projekt graficzny opracowała Maria Pajek. Zadanie dofinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Jacenty Kita

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

maj 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.