Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 3904

Legenda o Pierwszakach Pasowanie na ucznia w SSP w Ostojowie

11.10.2023

Udział w ceremonii pasowania na ucznia to bardzo ważny moment dla każdego dziecka. Podczas uroczystości Pierwszoklasista prezentuje znajomość hymnu narodowego, oddaje hołd Patronce szkoły, zdaje egzamin na ucznia, składa przysięgę uczniowską, uczestniczy w akcie pasowania, otrzymuje strój galowy i legitymację szkolną.

Dzień pasowania na ucznia wpisał się w tradycję naszej szkoły. Pozostając w zgodzie z nią uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły Pani Hanna Miernik, która powitała wszystkich. Całość poprowadzili uczniowie czwartej klasy: Maja Zielińska i Seweryn Wikło.

W programie artystycznym, którego motywem przewodnim była legenda o szkole, uczniowie wykazali się zdolnościami muzycznymi, recytatorskimi, wokalnymi i tanecznymi, a co najważniejsze umiejętnością pracy w zespole. Opowieść o naszej szkole i Pierwszakach, czytali Wiesława Matla, babcia ucznia pierwszej klasy Mikołaja i Zdzisław Glibowski, dziadek Marcela Glibowskiego ucznia pierwszej klasy. Poniżej fragment legendy. „Jest rok 2023, piękny słoneczny wrzesień, do szkoły przybywają pierwszaki. Wtedy się zaczęło… Energia, entuzjazm, chęć zabawy i nauki wyróżniała ich od początku. Cieszyli się, że są uczniami pierwszej klasy. Zajęli miejsca w swojej sali lekcyjnej, książki i przybory znalazły swoje miejsce w przygotowanych dla nich szafkach. Szybko okazało się jednak, że aby zostać pełnoprawnym uczniem tej szkoły, należy złożyć ślubowanie. Jak czytamy na stronach kronik szkolnych, dotyczyło to wszystkich uczniów, wszystkich pokoleń mieszkańców Ostojowa i okolicznych miejscowości. Nastał piękny październikowy dzień roku 2023. Do szkolnej sali gimnastycznej przybywają osoby, które już na zawsze będą świadkami faktu ślubowania na ucznia. Przenosimy się w to miejsce i czas...”

Dzieci z entuzjazmem prezentowały się przed tak liczną publicznością. Występ był dla nich pierwszym udanym krokiem do sukcesów na drodze szkolnych obowiązków.

Jak co roku dzieciom w tej wyjątkowej chwili towarzyszyli Rodzice, Dyrektor Szkoły, Nauczyciele, Koledzy z wszystkich klas.

Obecność zaproszonych Gości zawsze dodaje rangi zwiększając doniosłość chwili i tak stało się 10 października bieżącego roku.

Po ślubowaniu, dokonaniu aktu pasowania na ucznia przez dyrektora szkoły Hannę Miernik dyplomy pamiątkowe i legitymacje szkolne wręczyli Cezary Błach - Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów i Dariusz Miernik - Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów. Uroczystego błogosławieństwa w obecności Rodziców udzielił proboszcz parafii św. Alojzego Orione w Ostojowie ks. Sławomir Molendowski. Uhonorowania uczniów elementem stroju galowego dokonali zebrani Goście: Małgorzata Stępień - radna Rady Miejskiej w Suchedniowie, Beata Kaszuba - Inspektor do spraw edukacji, Marzena Kumalska - Sołtys Ostojowa, Agnieszka Fąfara – Markiewicz - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Suchedniowie, Halina Czwarniewicz Wiceprezes Zarządu Przedsiębiorstwa Usług Specjalistycznych TERMATEX sp. z o.o., Małgorzata Wiśniewska - Dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Suchedniowie, Anna Wojkowska-Klata - specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Suchedniów. Gośćmi uroczystości byli również Jacenty Kita Redaktor naczelny Gazety Suchedniowskiej dokumentujący całość i Wojciech Połeć Przewodniczący Rady Rodziców naszej szkoły, który dbał o dźwięk i oświetlenie programu. Wszyscy skierowali do uczniów słowa uznania związane z udanym występem i życzenia. Dzieciaki podziękowały Gościom uroczystości za obecność własnoręcznie przygotowanymi słodkościami. Słowa podziękowań skierowała w imieniu wszystkich Rodziców klasy pierwszej Martyna Guzera.

Dużą radością dla Bohaterów tego dnia były upominki przygotowane przez Gości i Rodziców oraz słodki poczęstunek, którym mogli się delektować w towarzystwie zaproszonych Gości. Dzieci przekazały pod tablicę pamiątkową Patronki Szkoły – Wandy Łyczkowskiej wiązankę kwiatów.

W tym uroczystym dniu do społeczności szkolnej włączyliśmy dzieci z klasy pierwszej: Ludwika Bałchanowskiego, Adriannę Chłopek, Emilię Dobrowolską-Wit, Marcela Glibowskiego, Maję Kobyłecką, Karola Kowalika, Kalinę Kuźdub, Mikołaja Matlę, Natalię Miernik, Mateusza Najmana, Szymona Piastę, Aleksandrę Skórę, Łucję Szymczyk, Joannę Wasiak, Olafa Wasiaka, Kaję Widurską, Aleksandra Wikło, Liliannę Zielińską.

Pierwsze jesienne tygodnie września i października to dla pierwszoklasistów spotkanie ze szkolnymi obowiązkami, nową rzeczywistością poznawania świata, zdobywania wiedzy, rozwijania umiejętności i wejścia w rolę ucznia. Udział w programie to dla wszystkich udany sprawdzian gotowości do nowej roli ucznia.

W imieniu Uczniów i ich Rodziców serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym Gościom za Państwa czas poświęcony dla najmłodszych uczniów naszej szkoły, prezenty i uświetnienie swoją obecnością szkolnej uroczystości.

Monika Wojteczek

Fotorelacja dostępna również na stronie:  https://www.facebook.com/gmina.suchedniow

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.