Logo Gmina Suchedniów

News

Narastający problemem występowania dzików !

11.10.2023

Dziki oraz inne dzikie zwierzęta są własnością Skarbu Państwa, a zmniejszenie ich populacji jest zadaniem Kół Łowieckich na podstawie decyzji odpowiednich służb. W związku z narastającym problemem występowania dzików na terenie Gminy Suchedniów, Burmistrz Miasta i Gminy wystąpił do Starostwa Powiatowego w Skarżysku- Kamiennej o uzyskanie pozwolenia na dodatkowy, pozaplanowy odstrzał redukcyjny w celu ograniczenia ich liczby.

Niezależnie od prowadzonych odstrzałów, apelujemy do mieszkańców, aby nie dokarmiać dzików. Dziki nie pojawiają się na zamieszkałych terenach, aby zrobić ludziom krzywdę, tylko w celu zdobycia pożywienia. Oznacza to, że jeśli nie chcemy przyczyniać się do ich namnażania, nie należy wyrzucać żywności w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Takie działanie pomoże ograniczyć występowanie dzików na terenie gminy, zanim zostaną podjęte czynności skutecznie pozwalające zredukować ich populację. Prosimy także mieszkańców o zachowanie ostrożności. Poniżej przedstawiamy jak należy zachować się w chwili spotkania z dzikiem:

  1. Jeśli zauważysz dzika- nie panikuj i nie wykonuj gwałtownych ruchów. W takiej sytuacji, jeśli dzik Cię nie zauważył, po prostu się oddal lub obejdź dzika szerokim łukiem. Z kolei, jeśli dzik patrzy na ciebie, zastygnij na chwilę w jednej pozycji. Wzrok dzików jest wrażliwy na ruch, ale nie na obiekty, które pozostają w bezruchu. Jeśli dzik nie będzie tobą zainteresowany, powoli odejdź.
  2. Spotkanie dzika w terenie zabudowanym nie jest zjawiskiem codziennym, ale lepiej nie uwieczniać tego na fotografii lub na filmie. Uruchomiony przez przypadek flesz może zaniepokoić zwierzę, które przestraszone może zaatakować.
  3. Jeśli spotkasz lochę z warchlakami, to pod żadnym pozorem do nich nie podchodź oraz nie okazuj zainteresowania poprzez głaskanie, fotografowanie czy nawoływanie. Locha w obronie swoich młodych może zacząć atakować.
  4. Jeśli dzik zacznie atakować, najlepiej wejść na wyższy obiekt lub schronić się za jakąś przeszkodę. Należy pamiętać, że dziki nie są zbyt zwrotne, więc nagłe zmiany kierunku poruszania się również powinny pomóc.
  5. Nie podchodź do dzika nawet jeśli wygląda na oswojonego! Dziki pojawiające się na terenach zamieszkałych często są  przyzwyczajone do obecności człowieka, jednak należy pamiętać, że w dalszym ciągu jest to dzikie zwierzę, które w każdej chwili może zaatakować.
  6. Jeśli spotkasz dzika będąc z psem na spacerze, należy bezwzględnie trzymać swoje zwierzę na smyczy. Obecność psa oraz sprowokowanie dzika może poskutkować śmiertelnym atakiem na psa.

Dziki są zwierzętami, które mogą wyrządzić także szkody na mieniu. W takiej sytuacji należy ją zgłosić do Koła Łowieckiego, do którego przynależy teren, na którym doszło do szkody. Koła łowieckie odpowiadają wyłącznie za szkody powstałe w uprawach i płodach rolnych oraz za szkody wyrządzone przy wykonywaniu polowania. Powstałą szkodę zgłasza się w postaci papierowej albo elektronicznej w terminie 3 dni od jej stwierdzenia. Specjalnie powołany do tego zespół oszacuje szkody najpierw we wstępnym, a potem w ostatecznym oszacowaniu.

Jeśli zobaczymy padłe zwierzę, należy niezwłocznie zgłosić je do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Dane kontaktowe są poniżej.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Skarżysku – Kamiennej ul. Warszawska 95

Numer telefonu: 41 252 19 64 lub 668 317 026

Adres e-mail: skarzyskokam.piw@wetgiw.gov.pl

Przedstawiamy także mapę z oznakowanymi obszarami funkcjonowania Kół Łowieckich, z którymi można się kontaktować w chwili wyrządzenia szkód przez dziki. Gmina Suchedniów leży we wskazanym poniżej obrębie 28 oraz 29. Przekazujemy także dane kontaktowe w celu ułatwienia komunikacji.

Obwód 28
Koło Łowieckie Nr 1 w Suchedniowie.
Tel: 510-045-184

Obwód 29
Koło Łowieckie Nr 2 „ Leśnik”.
Tel: 41 25-43-045


 

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

luty 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.