Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 3629

Fascynujące spotkanie z Anną Musiałówną

16.01.2023

W Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica” 15 stycznia odbyło się spotkanie autorskie i promocja książki „Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki” Anny Musiałówny - fotoreporterki prasowej i socjologicznej, autorką reportaży,  kuratorką wystaw fotograficznych, publikowała m.in. w „itd”, „Przyjaciółce”, „Odrze”, „Życiu” „Polityce”. 
Pasjonujące, pełne humoru i wspomnień Suchedniowa lat młodości poprowadził redaktor Mateusz Bolechowski, a uczestników spotkania powitał dyrektor „Kuźnicy” Andrzej Karpiński.
Posługując się równie biegle fotografią, jak i słowem pisanym, wyczulona na losy i niedole drugiego człowieka, autorka z dużą precyzją ukazała obraz życia społecznego w epoce PRL-u i po przełomie 1989 roku, a przy tym ujawnia własny punkt widzenia na minione i obecne czasy oraz swoją hierarchię wartości. –Współcześni ludzi są zwolnieni ze swobodnego myślenia. Wszystkiego jest dużo, byle jakie, także w dziennikarstwie jest coraz niższy poziom – mówiła.
W książce opowiada o własnym życiu poprzez wspomnienia i relacje ze spotkań z bohaterami swoich fotoreportaży.
W książce stawia też pytania: Kto mógł przewidzieć, że kapitalistyczny dobrobyt zniewoli ludzkie umysły i dusze skuteczniej niż komunistyczny niedostatek? Że wirtualna rzeczywistość zastąpi żywy świat?
Wiele miejsca poświęca opisowi dzieciństwa w rodzinnym domu w Suchedniowie, pobytu w szkole baletowej i lat spędzonych w powojennej Warszawie, początków kariery tancerki - nagle przerwanej. –Oddanie życia baletowi to ciężka praca. Po wypadku to co robiłam ruchem, zamieniłam na obraz i zaczęłam poznawać prawdę o życiu.
Autorka zawsze podkreśla, że jest z Suchedniowa, za którym nieustannie tęskni. Ta tęsknota połączyła ją z Gustawem Herligiem-Grudzińskim – przed wojną – mieszkańcem Suchedniowa. Tęskni za miejscami, zapachami, jak tych łąk na Osiecznie, które w trakcie spotkania wspominała z Jerzym Dorobczyńskim.
W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób m.in. przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Adamiec, zastępca burmistrza Dariusz Miernik i Sławomir Zieliński, który – mimo tego, że oboje pochodzą z Suchedniowa i mieszkają w Warszawie – po raz pierwszy spotkali się miesiąc temu na promocji książki w wydawnictwie „Czytelnik”.

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

listopad 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.