Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 3421

Leśna Droga Krzyżowa

14.07.2022

Michniowianie i leśnicy 13 lipca upamiętnili drugi dzień pacyfikacji wsi przez Niemców w 1943 roku. Tego dnia uroczystości miały charakter religijny, lokalny.
Rozpoczęto od złożenia przez pracowników Lasów Państwowych kwiatów pod Mogiłą Pomordowanych.
W Domu Ciszy uczestników uroczystości powitała kierownik Mauzoleum Ewa Kołomańska, okolicznościowy wiersz „Pamięć i część” poświęcony ofiarom pacyfikacji Michniowa wyrecytowała Anna Nowrycka, po czym nabożeństwo w intencji ofiar tych tragicznych wydarzeń odprawił ks. proboszcz Stanisław Picheta, ks. Franciszek Berak, kapelan leśników oraz ks. Dariusz Stanisława Kowali. Ks. kapelan apelował do polityków, aby uczcili pamięć ofiar pacyfikacji i wykorzystywali ich do bieżących celów politycznych, a w homilii nawiązując do wydarzeń sprzed 79 lat w Michniowie oraz tego, co teraz dzieje się na Ukrainie, przypomniał, że ludzie są stworzeni do czynienia dobra.
Po nabożeństwie odbyła się Leśna Droga Krzyżowa, a przy pomniku upamiętniającym zamordowanego 12 lipca 1943 roku leśnika Władysława Wikłę i jego rodzinę odprawiono Mszę św., po której delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
Wśród obecnych na uroczystości byli m.in. poseł Dariusz Bąk, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, radna wojewódzka Agnieszka Buras, radna rady miejskiej Małgorzata Kuszewska, a przede wszystkim mieszkańcy Michniowa i leśnicy.
Na zakończenie dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak podziękował mieszkańcom Michniowa z sołtys Alicją Mańturz oraz kierownictwu Mauzoleum z kierownik Ewą Kołomańaską za troskę o pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed 79. lat. Podziękował również nadleśniczemu Piotrowi Fitasowi oraz leśniczemu Eugeniuszowi Bugale za upamiętnianie leśników poległych w latach II wojny światowej.

 


Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

maj 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.