Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 3292

"Niebieski Marsz" przeszedł ulicami Skarżyska po raz jedenasty

06.04.2022

Już po raz jedenasty Skarżysko-Kamienna przyłączyło się do obchodów Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu. Organizatorem obchodów w naszym mieście był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Skarżysku-Kamiennej we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i ich Rodzinom PRAXIS oraz Miejskim Centrum Kultury.
Kwiecień jest miesiącem, w którym na całym świecie mówi się o autyzmie, obchodzi się Dni Świadomości Na Temat Autyzmu.
Inicjatywa została zapoczątkowana przez amerykańską organizację Autism Speaks, jest akcją ogólnoświatową, a jej celem jest zwiększanie świadomości na temat autyzmu i problemów z jakimi spotykają się osoby z autyzmem. W kwietniu tysiące budynków, w setkach miast, dziesiątkach krajów na świecie zmienia swój kolor na niebieski, będącym symbolem solidarności z osobami z autyzmem, a miliony ludzi zaznacza tę solidarność dodawaniem niebieskich akcentów do ubioru, biorąc udział w wielu imprezach związanych z propagowaniem świadomości nt. autyzmu.
Wspierając światową inicjatywę szerzenia wiedzy na temat autyzmu, uwrażliwiania społecznego na potrzeby osób z tym zaburzeniem pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 2 podejmują wiele przedsięwzięć, aby przybliżyć społeczeństwu problematykę autyzmu.
Organizacja obchodów Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu ma na celu przybliżenie społeczeństwu problematyki związanej z autyzmem i podjęcie działań na rzecz zrozumienia i tolerancji osób dotkniętych autyzmem (osoby te często spotykają się z krzywdzącymi komentarzami i okrutnymi reakcjami swojego otoczenia).

Tradycyjnie już skarżyskie obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu rozpoczęły się od "Niebieskiego Marszu", który przeszedł z Plant przy ul.Zielnej do Miejskiego Centrum Kultury (uczestnicy marszu przeszli ulicami Sokolą, Żeromskiego, J. Piłsudskiego, Krasińskiego, Okrzei)
Wszystkich zabranych gości przywitali Mariusz Kawa, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 i Katarzyna Sieczka, prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Umysłowo i ich rodzinom PRAXIS.
Podczas spotkania został zaprezentowany film edukacyjny pt. "Autyzm ma Alę", który powstał w ramach współpracy Szkoły Podstawowej nr 1 i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Skarżysku-Kamiennej. Film ten nagrodzony został Złotym Grantem w konkursie "Projektanci edukacji 2021". Po projekcji filmu rozstrzygnięto konkurs literacko- muzyczno-teatralny "AUTYZM CHWYTA ZA SERCE". Odbyły się również prezentacja nagrodzonych prac konkursowych i wręczenie nagród laureatom konkursu.
Pierwsze miejsce w konkursie zajął film "Pomaganie jest proste" przygotowany przez Szkolny Klub Wolontariatu ESKAWU, drugie miejsce zajął film "Autyzm i ja" Małgorzaty Barańskiej z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Suchedniowie. Trzecie miejsce zajęła piosenka "Królewski Niebieski" zaprezentowana przez Gabrielę Wolską ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Skarżysku oraz Zespół „Piąteczka” ze Szkoły Podstawowej nr 5 (klasa 3c). Zespół zaprezentował występ taneczny do utworu Agnieszki Wiechnik i Natalii Wowrzeńczyk pt. „Dwa światy, jeden czas.
Czwarte miejsce otrzymała Alicja Dzięciołowska ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Skarżysku za wiersz „Autystyczny Świat’. Piąte miejsce zajęła piosenka „Powiedz, czemu?” wykonana przez Zofię Zbytek i Marię Bilską (zespół Angels) ze Szkoły Podstawowej nr 2.
Wyróżnienia:
- uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Tęcza” (piosenka De Mono „Autyzm”
- Patrycja Zięba i Oliwia Jarosz (I LO im. J.Słowackiego) – za wykonanie piosenki Metro pt. „Szyba”
- klasa 7a Prywatnej Szkoły Podstawowej za film „Natalia i Janek”
- Zuzanna Siwiec ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Skarżysku-Kamiennej za opowiadanie „Mam autyzm”.
Zainspirowani konkursem organizatorzy przygotowali własną propozycję. Autorem niespodzianki była nauczycielka Bernadeta Malik, a w realizacji jej projektu wsparli ją nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na 2 oraz zaproszeni goście. Był to utwór, do którego wokalu użyczyła uczennica I LO Julia Wiśnios oraz Schola Alberciaki pod kierunkiem Anny Tołwińskiej.
W Marszu udział wzięli podopieczni SOSW nr 2 w Skarżysku-Kamiennej, uczniowie skarżyskich szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkolaki. Nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych ze Skarżyska-Kamiennej, Suchedniowa.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Świętokrzyskiego w 2022 roku oraz współfinansowane przez Powiat Skarżyski w ramach realizacji zadań publicznych Powiatu Skarżyskiego w trybie pozakonkursowym w 2022 roku z zakresu ochrony i promocji zdrowia.

 Źródło informacji: http://www.skarzysko24.pl/wiadomosci/aktualnosci/26133-niebieski-marsz-przeszedl-ulicami-skarzyska-po-raz-jedenasty.html

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

luty 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.