Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 3286

Międzynarodowa konferencja archeologiczna w Suchedniowie

05.04.2022

W dniu 4 kwietnia w Hotelu Świętokrzyskim w Suchedniowie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja „Conference Environmental Archaeologie (CEA)”, czyli „Konferencja Archeologii Środowiskowej”. W uroczystym otwarciu konferencji uczestniczył burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów- Cezary Błach. W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu specjalistów z Polski i zagranicy. Archeologia środowiskowa bada zależności pomiędzy człowiekiem a środowiskiem. Na konferencji w Suchedniowie przedstawiono wyniki badań od paleolitu aż po czasy Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Naukowcy sprawdzali między innymi wpływ dymarek z okolic Nowej Słupi na przyrodę. Zagadnienie to przedstawiono w nowym, geoarcheologicznym świetle pozwalającym na uchwycenie zależności pomiędzy środowiskiem i działalnością człowieka w warunkach wahań klimatycznych Małej Epoki Lodowej.
W konferencji, która potrwa do 6 kwietnia, nie zabraknie także tematów egzotycznych takich jak uwarunkowania środowiskowe lokalizacji i funkcjonowania starożytnych miast na Cyprze, interakcji człowiek-środowisko w pustynnych geosystemach w Peru, a także osadnictwa z okresu żelaza w Ghanie. W trzecim dniu w ramach prezentacji regionu uczestnicy odwiedzą Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi oraz neolityczne kopalnie krzemieni w „Krzemionkach”.
Konferencja zorganizowana została przez Conference Environmental Archaeologie, Stowarzyszenie Archeologii Środowiskowej i Zakład Geomorfologii i Geoarcheologii IGiNoŚ UJK.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Wojewody i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów oraz Nadleśnictwa Suchedniów. To już trzecia konferencja organizowana przez Zakład Geomorfologii i Geoarcheologii IGiNoŚ UJK w Suchedniowie.

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

lipiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.