Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 3268

XXIX Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych Odsłonięcie pomnika płk. Łukasza Ciepielińskiego

21.03.2022

Inny czas, inne miejsce, inna trasa… Tegoroczny „XXIX Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych” z Suchedniowa do Bodzentyna miał całkowicie inny wymiar. Z uwagi na pandemię odbył się w innym terminie, wzbogacony został o nowe aspekty, z uwagi na remont drogi wojewódzkiej 751 przebiegał inną trasą.
Uroczystości rozpoczęły się piątek, 18 marca. W kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie w intencji pułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” odprawiona została koncelebrowana przez czterech kapłanów Msza Święta, której przewodniczył ks. Łukasz Kutera. Sobotnie uroczystości rozpoczęły się na placu przy Zespole Szkół Korpusu Kadetów przy ulicy Sportowej w Suchedniowie, gdzie odbyła się uroczystość  odsłonięcia pomnika pułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, patrona szkoły, żołnierza września 1939 roku, oficera Armii Krajowej, uczestnika akcji „Burza”. Po wojnie działał w organizacji Wolność i Niezawisłość. Aresztowany przez komunistów w 1947 roku, został skazany na śmierć, zabity strzałem w tył głowy 1 marca 1951 roku.
Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego i przywitania zaproszonych gości, czego dokonał dyrektor Szkoły Korpusu Kadetów- Sławomir Florczak. Wśród nich byli m.in. wiceminister spraw zagranicznych- Piotr Wawrzyk, posłanka- Agata Wojtyszek, sentor-  Jarosław Rusiecki, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego- Andrzej Pruś, doradca wojewody świętokrzyskiego- Maria Zuba, burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów- Cezary Błach. Obecni byli kombatanci, strzelcy, a także Franciszek Batory, który był świadkiem procesu płk Łukasza Cieplińskiego oraz krewny pułkownika Cieplińskiego Tomasz Dominik. Obecny był sztandar III Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. W dalszej części obchodów wręczono „Krzyże Kadeckie”, które otrzymali: ksiądz Marek Wesołowski, Maria Zuba, profesor Danuta Pyrek, Szymon Drabik, podporucznik Daniel Woś, Igor Stiepowikow, Antoni Fularski, Wojciech Fabian. Po złożeniu ślubowania przez kadetów na sztandar szkoły, nastąpiło odsłonięcie pomnika płk Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Po odsłonięciu pomnika, jego poświęcenia dokonali ks. Łukasz Kutera i ks. Wojciech Marchewka, odbył się apel pamięci oraz salwa honorowa. Na zakończenie uroczystości zebrani złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Drugim elementem uroczystości był „XXIX Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych” z Suchedniowa do Bodzentyna. Na rozkaz komendanta marszu Daniela Wosia sformułowana została kolumna marszowa, która wyruszyła na około 15. kilometrową trasę prowadzącą przez ul. Sportową i Leśną, a dalej drogą leśną do Michniowa. Tam miał miejsce krótki odpoczynek, a delegacja uczestników marszu zapaliła znicze pod mogiłą pomordowanych mieszkańców tej wsi w 1943 roku. Marsz zakończy uroczyste wejście do Bodzentyna przy akompaniamencie orkiestry dętej, pocztów sztandarowych, rekonstruktorów z Pułku Żuawów Śmierci. Dalsza część obchodów miała miejsce na górnym ryku w Bodzentynie. Gminę Suchedniów w Bodzentynie reprezentował wiceburmistrz- Dariusz Miernik. W tegorocznym marszu uczestniczyło około 150 osób, głównie to młodzież zrzeszona w Związku Strzeleckim „Strzelec”, która przyjechała  z Limanowej, Mszany Dolnej, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Końskich, Kielc i Skarżyska- Kamiennej. Również w przemarszu  uczestniczyli harcerze, kombatanci, lokalna społeczność oraz żołnierze z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jacenty Kita

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

czerwiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.