Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 3253

WSPÓLNIE POMAGAMY UCHODŹCOM

17.03.2022

Sukcesem zakończyły się starania Tomasza Jarosza Komendanta Powiatowej Policji  Skarżysku-Kamiennej oraz Artura Berusa Starosty Skarżyskiego i Cezarego Błacha Burmistrza Suchedniowa  o znalezienie dla uchodźców nowego lokum zagranicą. Około 100 osób wyjechało, w czwartek 17 marca z Paradiso w Suchedniowie,do Francji.

Specjalnie po grupę 48 osób przyjechali przedstawiciele międzynarodowej organizacji humanitarnej z Francji. Na przewóz uchodźców drugim autokarem złożyły się dodatkowo dwa samorządy: powiatowy i gminny. Uchodźcy trafią do Rodez w regionie Oksytania, w departamencie Aveyron. Na miejscu otrzymają mieszkania, wyżywienie, pomoc medyczną  i socjalną. Na specjalnie zorganizowanym spotkaniu, w przede dniu wyjazdu, przedstawiciele organizacji odpowiadali na pytania osób, którzy zdecydowali się na wyjazd oraz zapewniali ich o swoich dobrych intencjach. Oprócz zabezpieczenia socjalnego rodzinom ukraińskim strona francuska zadeklarowała naukę języka francuskiego dla wszystkich, którzy podjęli decyzję o wyjeździe do Francji.

- Bardzo dziękujemy za ofiarowaną pomoc dla uchodźców.  W Polsce jest już ich blisko 2 miliony, dlatego uważam, że rolą samorządów jest współpraca i szukanie najlepszych rozwiązań dla tych osób, aby mogli przeczekać czas do końca wojny w godnych warunkach – powiedział Artur Berus Starosta Skarżyski.

Na spotkaniu samorządowcy przekazali drobne upominki promocyjne dla mera i osób, które zaoferowały pomoc dla uchodźców. W spotkaniu z delegacją z Francji uczestniczyli: Tomasz Jarosz, komendant Powiatowy Policji w Skarżysku-Kamiennej, Artur Berus Starosta Skarżyski, Anna Leżańska wicestarosta, Adam Ciok członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego, Cezary Błach Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów oraz Piotr Ziółkowski, właściciel Hotelu Paradiso w Suchedniowie, gdzie Ukraińcy znaleźli schronienie.   

Przed wyjazdem do Francji każda z osób otrzymała paczki żywnościowe przygotowane przez pracowników powiatu skarżyskiego z darów otrzymanych od mieszkańców naszego regionu.

Wyjazd dwóch autokarów nastąpił w czwartek w godzinach rannych. Dla pozostałych rodzin ukraińskich pozostających w hotelu, Referat ds. Promocji przygotował specjalne mapy w języku polskim i ukraińskim. Na mapach zaznaczone są budynki użyteczności publicznej, przychodnie, apteki oraz placówki edukacyjne.

- Chcemy w ten sposób pomóc tym osobom jak najszybciej się usamodzielnić. Mamy nadzieję, że te mapy będą dla nich doskonałym udogodnieniem w terenie – powiedziała Katarzyna Bilska, członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego.

Dodatkowo mapy z legendą zostaną przekazane dużym miejscom noclegowym dla uchodźców na terenie powiatu skarżyskiego oraz będą do odbioru w Starostwie Powiatowym. Ponadto każdy może otrzymać ulotkę, na której również znajdują się te miejsca z opisem w języku polskim i ukraińskim. Będą one również dostępne w wersji on-line na stronie powiatowej.  

Źródło: https://skarzysko.powiat.pl/ 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.