Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 3086

UROK PASIAKA. TRADYCYJNA TKANINA ŚWIĘTOKRZYSKA zaproszenie na wernisaż

17.11.2021

Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy: "Urok Pasiaka. Tradycyjna Tkanina Świętokrzyska", który odbędzie się w dniu 21 listopada o godz. 16:30 suchedniowskiej "Kuźnicy". 

Wielobarwna, nostalgiczna, nietuzinkowa.... kultura polskiej wsi emanuje spokojem, przywiązaniem do tradycji, obyczajów i obrzędów. Jej ślady pozostały w starych chałupach, przydrożnych kapliczkach, szafach naszych babć. Chcąc uratować od zapomnienia jedno z najpiękniejszych i najstarszych ludowych rzemiosł – tkactwo, stworzyliśmy projekt łączący ludzi, pasje i warsztat tkacki.

W podróż między snowadłem a krosnem zabrała nas Mistrzyni Tradycji – Beata Syzdół, założycielka Stowarzyszenia „Świętokrzyskie Tkaczki" prężnie działającego na terenie gminy Bodzentyn. Członkinie stowarzyszenia podejmują intensywne działania w celu propagowania tkactwa, zachowania warsztatu tkackiego w jego pierwotnej formie, przywrócenia tradycyjnego nazewnictwa czynnościom oraz narzędziom towarzyszącym pracy tkaczek. Beata Syzdół kultywuje tradycje tkackie od prawie 10 lat.

Warsztaty realizowane w ramach projektu trwały siedem miesięcy. Ich pogram założył naukę tkania od podstaw do dużego stopnia zaawansowania, dzięki czemu, w przeciwieństwie do popularnych obecnie zajęć jednorazowych, dał uczestnikom solidne umiejętności czyniąc z nich osoby specjalizujące się w tradycyjnej świętokrzyskiej tkaninie ludowej. Poznali oni walory tkactwa, jego historię, części składowe krosna oraz metody jego obsługi. Zostali poprowadzeni drogą, którą pokonywały niegdyś kobiety wiejskie, aby stać się sprawnymi tkaczkami. Krok po kroku, zapoznawali się z kolejnymi tajnikami tego rzemiosła. Równocześnie wzbogacili się o informacje z zakresu funkcjonowania dawnej, polskiej wsi oraz obrzędów towarzyszących tradycyjnemu, ludowemu tkactwu.
Do projektu na etapie rekrutacji zgłosiły się panie i panowie z całej Polski, po 24 godzinach brakło miejsc i gdyby tylko była taka możliwość takich grup utworzono by więcej. Warunki techniczne i lokalowe jednak na to nie pozwoliły. Każda z uczestników odbył 30 godzin szkolenia, jednak najcenniejsze jest to że wszyscy cały czas utrzymują kontakt z Mistrzynią Beatą Syzdół, myślą o zakupie własnych krosien tworzą tkacka społeczność i na pewno nie pozwolą, aby te umiejętności trafiły w niebyt. Już w najbliższą niedziele odbędzie się wernisaż wystawy na której pokażemy chodniki które powstały podczas projektu oraz tkaniny zabytkowe ze zbiorów Świętokrzyskich Tkaczek, obejrzymy prawie godzinny film dokumentalny, który pokarze proces tkania i drogę naszych uczestników do nabycia tkackich umiejętności. Odbędzie się również promocja albumu: "Urok pasiaka" z autorskimi i archiwalnymi fotografiami i z przepiękną grafiką Mari Pajek i teksem Justyny Staszewskiej
Zespół projektowy:
Koordynator: Agnieszka Włodarczyk - Mazurek
Opieka merytoryczna: Justyna Staszewska
Grafika i fotografia: Maria Pajek
Realizacja filmu i fotografia MM Productions: Milena Sieczka i Mateusz Sadza
Najlepszy zespół projektowy pod słońcem:)
Projekt napisany przez SOK "Kuźnica"

tekst: Agnieszka Włodarczyk-Mazurek 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

grudzień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.