Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 3052

Ambasador Niemiec w Mauzoleum w Michniowie

28.10.2021

- Jako ambasador Niemiec w Polsce wyrażam głębokie poczucie winy za to, co stało się w Michniowie – mówił ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven, który 27 października odwiedził Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Wizyta miała charakter prywatny. Ambasador wraz z małżonką i konsulem generalnym dr Michaelem Großem złożyli kwiaty przed pomnikiem ofiar pacyfikacji zwiedził Mauzoleum. Towarzyszyli im dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora, zastępca dyrektora Jarosław Karyś oraz kierownik Mauzoleum Ewa Kołomańska.

Dyplomaci w zadumie oglądał treści prezentowane na wystawie stałej. –Ta wystawa ma pokazywać do czego prowadzą totalitaryzmy niemiecki i sowiecki – podkreślał dyrektor Tadeusz Sikora.  -W Niemczech wiedza na ten temat nie jest powszechna, dlatego ważne jest informowanie o miejscach takich jak Michniów – zaznaczył ambasador.

Zdumienie gości wzbudziły słowa Ewy Kołomańskiej, która powiedziała, że Mieszkańcy Michniowa wybaczyli, ale chcą, aby pamięć o zbrodni była kultywowana przez następne pokolenia. Nawiązała przy tym do wizyty katolików niemieckich w Michniowie w 1983 roku, którzy wspólnie z mieszkańcami Michniowa modlili się pod mogiłą pomordowanych i zasadzili rosnącą do dziś obok kapliczki sekwoi.

Goście zapowiedzieli współpracę naukową i historyczną. Jest szansa, że w Michniowie zostanie pokazanych kilka wystaw niemieckich o tematyce związanej z II wojną światową. Jak zaznaczy konsul generalny w Polsce już w wielu miejscach m.in. w Oświęcimiu oglądana była wystawa dotycząca roli niemieckiej policji w latach II wojny światowej i to być może ona jako pierwsza zostanie zaprezentowana w Michniowie.

(jaki)

 

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.