Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 3040

Mirosław Nizio opowiedział o budowie Mauzoleum w Michniowie

22.10.2021

Światowej sławy architekt Mirosław Nizio, projektant m.in. i Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Żydów Polskich „Polin” w dniu 21 października uczestniczył w wydarzeniu zatytułowanym „Spotkanie z Historią i Architektura”, które odbyło się w Mauzoleum w Michniowie, które również zaprojektował. -Tę historię trzeba dokładnie, emocjonalnie odczuć, żeby móc ją przetransformować na język scenograficzno-architektoniczny. Innego rozwiązania nie ma - mówił architekt.

Przybyłych na spotkanie powitała kierownik Mauzoleum Ewa Kołomańska: -To spotkanie o historii, pamięci i ludziach, którzy przez lata dbali o to, aby o tej pacyfikacji nie zapomnieć – mówiła i przywołała nieżyjących już Marię Grabińską, Annę Miernik i Tadeusza Obarę.

Następnie doktor Katarzyna Jedynak mówiła o pacyfikacji Michniowa i o tym, jak na przestrzeni lat zmieniała się forma kultywowania pamięci o zbrodni. Już w 1945 roku stanęła w tym miejscu stanął pomnik na zbiorowej mogile, W 1960 roku w drewnianym domu urządzono izbę pamięci, która istniała do 1999 roku, gdy oddano do użytku nowoczesny jak na ówczesne czasy budynek mauzoleum. W latach 80 - tych ogłoszono konkurs na budowę mauzoleum. W 1993 roku przy mogile stanęła rzeźba Wacława Staweckiego „Pieta Michniowska”, stawiano krzyże, których było ponad 300. W 2009 roku wybrano projekt Mirosław Nizio, w 2010 rozpoczęła się budowa, która trwała do 2020 roku.

O projekcie i budowie mauzoleum opowiadał Mirosław Nizio: -Musimy wejść w historię bardzo emocjonalnie, żeby móc ją przetransformować na  język scenograficzno-architektoniczny. Innego rozwiązania nie ma. Trzeba z wysiłkiem przygotować coś, będzie służyło pokoleniom. To wielka odpowiedzialność.

Pierwsze szkice zaprezentował podczas wykładu. Opowiadał o kolejnych etapach tworzenia projektu, zestawiał pomysł z efektem końcowym, tłumaczył, dlaczego sięgnął po takie, a nie inne rozwiązania.

Następnie Bartosz Bętkowski opowiedział o wystawie „Architektura pamięci”, którą przugotował wspólnie z Katarzyną Jedynak. Wystawę będzie można oglądać do końca tego roku, natomiast tylko tego dnia była okazja zwiedzić mauzoleum wraz z jego projektantem. Mirosław Nizio poprowadził autorskie zwiedzanie obiektu.

W spotkaniu uczestniczyli przede wszystkim młodzi ludzie, studenci architektury, obecna była Magdalena Kusztal – dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach, Stanisław Krogulec – przewodniczący Fundacji „Pomnik-Mauzoleum”, sołtys Michniowa Alicja Mańturz, pracownicy Mauzoleum. Moderatorem spotkania był Grzegorz Rykowski.

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.