Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 2975

MIASTA PÓŁNOCY JEDNOCZĄ SWE DZIAŁANIA

08.09.2021

Miasta i gminy północnej części województwa świętokrzyskiego od pomysłu i deklaracji przeszły do konkretnych działań. 7 września w Ostrowieckim Browarze Kultury uroczyście podpisano kolejne porozumienie, które oficjalnie przypieczętowało powstanie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego „Miasta Północy”. Ze strony Gminy Suchedniów podpisał je burmistrz Cezary Błach.

Stworzenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego „Miasta Północy”, który łączy 17 gmin z czterech powiatów na północy województwa świętokrzyskiego, to inicjatywa, która ma pomóc w walce o unijne pieniądze.

W maju tego roku w Skarżysku- Kamiennej podpisano pierwsze z porozumień, dotyczące przygotowania i opracowania dokumentów do realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miast Północy w ramach perspektywy finansowej 2021 – 2027. Liderem na tym etapie współpracy było Skarżysko- Kamienna, które we wtorek, 7 września „przekazało pałeczkę” władzom Ostrowca Świętokrzyskiego.

MOF obejmuje powiaty ostrowiecki, starachowicki, skarżyski oraz konecki, w których mieszka prawie 360 tysięcy mieszkańców, to mniej więcej jedna trzecia całego województwa świętokrzyskiego. Do związku należą: Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko – Kamienna, Starachowice, Suchedniów, Końskie, Stąporków, Ćmielów, Bałtów, Bodzechów, Waśniów, Kunów, Brody, Pawłów, Wąchock, Mirzec, Bliżyn i Skarżysko Kościelne.

Do końca października planowane jest pierwsze posiedzenie komitetu sterującego i rozpoczęcie praktycznego opracowania wspólnych projektów.

Chociaż nowa perspektywa finansowa oddala się za sprawą decyzji o wstrzymaniu pieniędzy unijnych dla Polski, samorządowcy już szykują listę działań, które w ich gminach są przez mieszkańców wyczekiwane, co podkreślają przedstawiciele wszystkich 17 zjednoczonych gmin.

W spotkaniu w Ostrowcu Świętokrzyskim wziął udział Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego. Mówił między innymi o stopniu zaawansowania prac nad strategią rozwoju województwa świętokrzyskiego na kolejne lata. Przyznał też, że współpraca z „Miastami Północy” będzie dla władz województwa eksperymentem. -Tworzenie tak dużych obszarów funkcjonalnych poza miastami wojewódzkimi nie jest powszechne. Tam gdzie są miasta wojewódzkie te obszary są dosyć duże, bardzo rzadko stosuje się takie rozwiązanie dla miast powiatowych- mówił Jacek Sułek. -Cieszę się jednak, że „Miasta Północy” powstały, od dawna mówiło się o konieczności współpracy przemysłowej części województwa, ale w ostatnich latach nie była ona mocna. Oczywiście trudno będzie prowadzić projekty w tak dużym gronie, ale jednocześnie wasze szanse negocjacyjne bardzo się zwiększają.

Burmistrz Cezary Błach podpisuje umowę współpracy

Uczestnicy spotkania

Uczestnicy spotkania

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

wrzesień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.