Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 2956

Tłumy na Suchedniowskim Święcie KASZY

23.08.2021

 

21 sierpnia już po raz czwarty odbyło się Suchedniowskie Święto Kaszy – w tym roku zatytułowane „Zdrowo i na ludowo”.  Organizatorzy zapewnili moc atrakcji.

Wydarzenie otworzył burmistrz Suchedniowa Cezary Błach, całość poprowadziła Agnieszka Włodarczyk-Mazurek. W części artystycznej wystąpiły zespoły muzyczne„Niepokonani”, folkowo - szantowa formacja „Old Marinners”, zespół ludowy „Michniowianie”, Zespół Pieśni i Tańca „Skokotliwi” oraz wokalistki z „Kuźnicy”: Maja Bracha, Laura Wrotniak i Paulina Antoniak. Na koniec, jako gwiazda wieczoru, wystąpił zespół „Pozytywnie Nakręceni” grający muzykę etniczną z różnych stron świata. Bałkany, muzyka klezmerska, hiszpańska, turecka, cygańska to ich znak rozpoznawczy.

Wielką atrakcją był pokaz kulinarny finalisty programu „MasterChef” Mariusza Szweda, który ugotował dla uczestników ponad 500 porcji pysznej potrawy z kaszą. Każdy mógł otrzymać porcję za darmo, chętnych nie brakowało.

Rozstrzygnięto również konkurs kulinarny pn. „Dobra kasza na wodzie, bo po brzuchu nie bodzie”, na który zgłoszono aż 17 potraw. W skład komisji oceniającej weszli: Mariusz Szwed, Agnieszka Sarat „Cafe Jaga”, burmistrz Cezary Błach, dyrektor SOK Andrzej Karpiński oraz posłanka Agata Wojtyszek.  Komisja oceniająca jednogłośnie przyznało pierwsze miejsce gołąbkom z kaszy w modrej kapuście, przygotowanym przez „Skokotliwych” z Mostek. Drugie miejsce zajął Szymon Płusa ze Skarżyska Kościelnego, który przygotował chlebki z czarcim nadzieniem z topinambura, a trzecie Kazimiera Wójcicka za plumpy z kaszy pod pierzynką kurkową. Wyróżnienie otrzymał Klub Seniora z Suchedniowa.

Podczas festynu Monika Ptak-Korbacz z Polskiego Stowarzyszenia Ajurwedy „PRANA” poprowadziła panel dyskusyjny „Najlepsze kaszowe połączenie”, po którego zakończeniu panelu odbył się quiz z nagrodami.

Przed „Kuźnicą” stanęły liczne stoiska w ramach KIERMASZU PODMIOTÓW EKONOMII SPOŁECZNEJ.  Regionalne potrawy serwowały koła gospodyń wiejskich: ze Skarżyska-Kościelnego i ze Śniadki, oraz Michniowianki z Michniowa. Stowarzyszenie Świętokrzyskie Tkaczki prezentowało ręcznie tkane kilimy i chodniczki i pokaz tkania na minikrośnie. Na stoisku Miejsko-Gminnego Koła Pszczelarzy w Suchedniowie można było kupić suchedniowskie miody. Stowarzyszenie KraArte, Sztuka z Piwnicy, a także Agnieszka Maślak i Ania Sokołowska
i lokalni rękodzielnicy prezentowali obrazy, biżuterię, piękne, ręcznie wykonane lalki, torby
i przedmioty dekoracyjne. Na stoisku Stowarzyszenia Kuźniczy Krąg oraz SGI Pod Prąd prezentowano liczne lokalne wydawnictwa popularno-naukowe.

Przedstawiciele Rady Seniorów oraz Klubów Seniora w Suchedniowie i Michniowie częstowali gości potrawami z KASZY i zapraszali suchedniowskich Seniorów do korzystania z oferty klubów.

Ogromnym zainteresowaniem (nie tylko wśród dzieci!) cieszyły się alpaki, spacerujące wśród gości pod czujnym okiem ich opiekunki – terapeutki Barbary Żuczek – Volonakis.

Po raz pierwszy w Suchedniowe swoje stoisko miała także Fundacja Król Maciuś Dwudziesty Pierwszy oraz Warsztat Terapii Zajęciowej ze Skarżyska-Kamiennej. Oba te podmioty świadczą usługi na rzecz osób z niepełnosprawnościami. 

W czasie trwania IV Suchedniowskiego Święta Kaszy działał punkt szczepień przeciw Covid-19 (skorzystało z tej okazji 20 osób) oraz punkt, gdzie można było spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym.

Organizatorami wydarzenia byli Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica” oraz Stowarzyszenie „Kuźniczy Krąg”.

Współorganizatorem Kiermaszu Podmiotów Ekonomii Społecznej, w ramach projektu Świętokrzyska Ekonomia Społeczna, było Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna  POD PRĄD.

Relacja: Jacenty Kita 

zapraszamy do oberzeni fotorealcji:  https://www.facebook.com/gmina.suchedniow 

pokaz kulinarny finalisty programu „MasterChef” Mariusza Szweda

komisja konkursowa w konkursie kulinarnym pn. „Dobra kasza na wodzie, bo po brzuchu nie bodzie”

Przedstwaciele Klubów Seniora w Suchedniowie i Michniowie  

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

grudzień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.