Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 2909

Uhonorowani za upamiętnianie pacyfikacji Michniowa

14.07.2021

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w dniu 13 lipca, w której uczestniczył m. in. marszałek Andrzej Bętkowski, kilkadziesiąt osób otrzymało podziękowania za wkład w kultywowanie pamięci o ofiarach pacyfikacji Michniowa.

Sesja, którą otworzył przewodniczący rady Krzysztof Adamiec, odbyła się w otwartym 12 lipca Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Uczestniczyli w niech ocaleli z pacyfikacji, parlamentarzyści, osoby najbardziej zaangażowane w powstanie unikalnego w skali kraju obiektu.

Najpierw Ewa Kołomańska, kierownik Mauzoleum, przypomniała historię jego powstania. -5 lipca 1943 roku pogrzebano ciała zamordowanych na placu obok szkoły. Bez księdza, poświęcenia ziemi. Z inicjatywy mieszkańców 12 lipca 1945 roku poświęcono zbiorową mogiłę, później postawiono przy niej kaplicę świętej Małgorzaty. W prywatnym, drewnianym domku zorganizowano Izbę Pamięci. Wtedy zrodziła się idea upamiętnienia ofiar. W 1977 roku Michniów odznaczono Krzyżem Grunwaldzkim III klasy, powstał komitet budowy pomnika - mauzoleum i fundacja. Następnie istniejące obiekty przejęło Muzeum Wsi Kieleckiej. Obecne mauzoleum budowano przez 10 lat. Ale gdyby nie świadkowie, ta historia by nie przetrwała. Mówić o niej to nasz obowiązek - podkreślała Ewa Kołomańska.

Następnie marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora wręczyli pamiątkowe statuetki tym, dzięki którym ten obiekt powstał oraz kultywowali pamięci o tragedii Michniowa. Tym, którzy ocaleli, a jest ich 40, pamiątkowe statuetki wręczyli marszałek oraz burmistrz Cezary Błach i wiceprzewodnicząca rady miejskiej Małgorzata Kuszewska.

W imieniu uhonorowanych głos zbrakli m.in. Stanisław Krogulec, Maria Zuba i Longin Kaczanowski, autor książek o tragedii Michniowa. Przemawiali za to zaproszeni goście: senator Jarosław Rusiecki, posłanka Agata Wojtyszek, marszałek Andrzej Bętkowski, doradca wojewody Maria Zuba, radna wojewódzka Agnieszka Buras.  –Michniów to wyjątkowe miejsce, które od zawsze jest w moim sercu bardzo głęboko. Ogromnie ważna jest ciągłość tego przekazu historycznego, z pokolenia na pokolenie – mówił marszałek Andrzej Bętkowski mocno podkreślając: -To miejsce należy do Was, mieszkańców Michniowa.

Podczas uroczystości ciekawie opowiadał o historii Longin Kaczanowski, który m.in. przywołał nieznany dotąd epizod dramatu Michniowa. Z badań Ewy Kołomańskiej wynika, że prawdopodobnie w drugim dniu pacyfikacji była jeszcze jedna ofiara - dziecko urodzone w nocy z 12 na 13 lipca lub już w trakcie niemieckiej akcji. Bezimienne niemowlę zginęło wraz z matką - tak mówią ustne przekazy. Z kolei Maria Zuba dziękowała mieszkańcom Michniowa za to, że po tragedii, mimo propozycji przesiedlenia m.in. do Jedlińska, pozostali na miejscu i do dziś czczą pamięć swych przodków.

Na zakończenie uroczystości w kaplicy w Mauzoleum ks. Stanisław Picheta odprawił Mszę Świętą w intencji pomordowanych, po nabożeństwie okolicznościowym wystąpił zespół „Michniowanie”.

Jacenty Kita

Świadkowie pacyfikacji

Goście uroczystej sesji

Sztandar Gminy Suchedniów

Przemawia Ewa Kołomańska

Radni rady Miejskiej w Suchedniowie

Marszałek Bętkowski wręcza statuetkę Mariannie Wikło

Uhonorowani przez Marszałka Województwa

 

Wystapienie Longina Kaczanowskiego

Wystąpienie Burmistrza cezarego Błacha

Uhonorowani świadkowie pacyfikacji

Przemawia Marszałek Andrzej Bętkowski

Podziękowania Burmistrza dla Marszałka

Msza święta w intencji mieszkańców Michniowa

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.