Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 2875

Rondo otwarte, umowa na przebudowę drogi 751 podpisana

23.06.2021

Na to wydarzenie kierowcy i mieszkańcy Suchedniowa czekali od dawna. W dniu 21 czerwca do użytku oddano rondo w Suchedniowie, podpisana została również pre-umowa na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 751 na odcinku od nowego ronda do Michniowa. Preumowę na inwestycję podpisali marszałek Andrzej Bętkowski, członek Zarządu Tomasz Jamka oraz dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach Jerzy Wrona.

Na wydarzenie licznie przybyli goście, w tym: wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, radna Sejmiku Agnieszka Buras, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Jacek Sułek, starosta Artur Berus, członek zarządu powiatu Tadeusz Bałchanowski, radni rady miejskiej z przewodniczącym Krzysztofem Adamcem, przedstawiciele firmy „Budromost”, która rondo wybudowała, obecni byli również mieszkańcy gminy Suchedniów.

–Nowe rondo kosztowało ponad 2,1 miliona złotych, z czego Samorząd Województwa Świętokrzyskiego na jego budowę przeznaczył 1,2 miliona, 900 tysięcy pochodziło z Funduszu Dróg Samorządowych.  – mówił marszałek Andrzej Bętkowski. –Planowana inwestycja na drodze 751 przyczyni się do lepszego komfortu jazdy. Po trasie S7 w ciągu doby samochodami przemieszcza się ponad 30 tysięcy osób, a droga 751 jest wykorzystywana przez mieszkańców województwa podkarpackiego, którzy dojeżdżają nią właśnie do S7.

Inwestycja pod nazwą  „Rozbudowa drogi woj. Nr 751 w m. Suchedniów – Wzdół Rządowy /Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 751 Suchedniów – Ostrowiec Św. na odcinku od km 0+000 do km 6+530 na terenie Gminy Suchedniów” będzie finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Jej wartość to 45 mln, z tego 38 mln zł pochodzić będzie z Unii Europejskiej, pozostałe 20% pokryje samorząd województwa. Prace mają się rozpocząć we wrześniu br. i potrwają do 2023 roku. Przebudowane zostanie 6,2 km drogi, przebudowanych będzie 13 skrzyżowań, 14 zatok autobusowych i postojowych, na skrzyżowaniu ul, Bodzentyńskiej i Mickiewicza powstanie drugie rondo. Zaplanowano budowę chodnika o szerokości 2 m, ścieżki rowerowej (szerokość 2 m) oraz ciągów pieszo-rowerowych (szerokość 3 – 3,5 m).  Projekt zakłada także odwodnienia pasa drogowego poprzez rowy odwadniające oraz odcinki kanalizacji deszczowej (budowę i przebudowę kanalizacji deszczowej, przebudowę przepustów), przebudowę przejazdu kolejowego z linią kolejową 0008 Warszawa-Kraków w związku z budową po południowej stronie drogi ciągu pieszo-rowerowego, przebudowę sieci N.N. wraz z oświetleniem, przebudowę wodociągu, gazociągu i linii telekomunikacyjnej.

Po podpisaniu umowy nastąpiło otwarcie ronda, które poświęcił ks. proboszcz Marek Migocki. -To miejsce było szczególnie niebezpieczne, było w naszym pakiecie likwidacji niebezpiecznych miejsc, liczę na to, że teraz sytuacja się poprawi na tej arterii. Drogę 751 nie tylko budujemy po to, żeby dotrzeć do Mauzoleum Wsi Polskiej, ale tę drogę wykorzystują nie tylko mieszkańcy naszego województwa , ale wielu mieszkańców Podkarpacia, podróżujący do stolicy. W tym miejscu chcę w szczególności podziękować radnej Agnieszce Bursa, która nieustannie wbijała mi szpilę w sprawie tej inwestycji – mówił Andrzej Bętkowski.

Głos zabrał również burmistrz Cezary Błach: -W imieniu wszystkich mieszkańców Suchedniowa chciałem serdecznie podziękować panu marszałkowi. Zarządowi Województwa oraz radnym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, a szczególnie Agnieszce Buras, która najwięcej serca włożyła w tę inwestycję. Ta inwestycja była możliwa do zrealizowania ponieważ podpisaliśmy porozumienie trójstronne z województwem świętokrzyskim oraz z powiatem skarżyskim. Dziękuje mieszkańcom gminy Suchedniów za cierpliwość i przepraszam za te utrudnienia, których wszyscy doświadczali. Cieszę się, że dzięki sprawnym działaniom różnych służb, rondo zostało otwarte przed terminem. Dziś dostaliśmy zgodę na jego użytkowanie. Problemy są już za nami, od dzisiaj będziemy mogli korzystać z nowego pięknego skrzyżowania – mówił Cezary Błach.

Dodajmy, niebawem otrzyma ono patrona, którego wybierze Rada Miejska. Wcześniej jednak w tej sprawie odbędą się konsultacje społeczne.

Dodajmy, że dzięki oddaniu ronda do użytku, wznowione zostały prace związane z realizacją III etapu robót związanych z przebudową ulicy Powstańców 1863 r. W związku z tym od 24 czerwca wprowadzona zostaje czasowa organizacja ruchu 

na odcinku od skrzyżowania z ulicą Emilii Peck do skrzyżowania z ul. Fabryczną.

Przedmiotowy odcinek zostanie całkowicie wyłączony z ruchu. Dopuszczony zostanie jedynie ruch pojazdów budowy, dojazd do posesji oraz dojazd pojazdom uprzywilejowanym.

Trasa objazdu odbywała się będzie ulicami Kielecką, Mickiewicza oraz Emilii Peck.

Planowane przywrócenie stałej organizacji ruchu – wrzesień 2021 r. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

Nowooddane rondo

Goście uroczystości. Przemawia Marszałek Andrzej Bętkowski

Wystąpienie Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza

Podpisanie preumowy

Podpisanie preumowy

Wystąpienie burmistrza Cezarego Błacha

Poświęcenie ronda przez proboszcza Marka Migockiego

Przecięcie wstęgi

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

grudzień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.