Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 2797

Rekrutacja na warsztaty tkackie z MISTRZEM TRADYCJI Beatą Syzdół

15.04.2021

Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie serdecznie zaprasza na warsztaty tkackie z Mistrzynią Tradycji Ludowej Beatą Syzdół. Warsztaty odbywać się będą w Ściegni koło Bodzentyna. Celem projektu jest zachowanie i utrwalenie lokalnego, ginącego dziedzictwa - tkania pasiaków i innych tkanin na tradycyjnych krosnach. Zainteresowanie i szacunek dla tej umiejętności w lokalnej społeczności, jej popularyzacja w wymiarze regionalnym i ponadregionalnym.

Warsztaty będą trwały 7 miesięcy (od maja do listopada 2021), każdy z uczestników odbędzie 30 godzin szkolenia podczas którego będzie miał za zadanie utkać całą lub fragment tkaniny. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwuosobowe zespoły. Mistrz Tradycji - Beata Syzdół dysponuje dwoma czynnymi krosnami. Pozostałe czynności przygotowawcze takie jak: nakładanie osnowy czy przygotowanie materiałów do tkania będzie się odbywać w dwóch grupach po 7 osób. Powstałe prace znajdą się na wystawie i w katalogu, który tej wystawie będzie towarzyszyć.  Wszystkie etapy szkolenia będą filmowane i fotografowane.

PROGRAM WARSZTATÓW:

- budowa i działanie tradycyjnego krosna tkackiego

- snucie osnowy, zapoznanie się z ginącym zawodem snowacza, poznanie narzędzi: snowadło, dziurawka, snucie na osnowie

- nawijanie osnowy na nawój, praca z grabką

- wkładanie nici osnowy w nicielnice

- wkładanie nici osnowy w płochę

- uruchomienie krosna do pracy

- przygotowanie materiałów do tkania, cięcie materiałów, nawijanie na cewki

- tkanie na krośnie wybrane wzory

 

MISTRZ TRADYCJI - Beata Syzdół swoją przygodę z tkactwem rozpoczęła 6 lat temu. Zafascynowana pięknem przyrody, kultury oraz ciężkiej pracy na dawnej wsi postanowiła ocalić to co bezpowrotnie przemija. Inspiracją do ożywienia tkactwa była również istniejąca przed laty w Bodzentynie Spółdzielnia Przemysłu  Ludowego i Artystycznego "Tkactwo Świętokrzyskie". Przepiękne wyroby produkowane w tkalni znane były w kraju i poza jego granicami. Ze strzępków wspomnień tkaczka powraca do zapomnianego rzemiosła i chce uczyć go innych. Korzysta z każdej rady, doświadczenia i wiedzy starszych. Posiada kilka warsztatów  tkackich i przyrządy potrzebne tkaczce do pracy. Razem z mężem naprawia je i przywraca im sprawność. Założycielka Stowarzyszenia "Świętokrzyskie Tkaczki". Prowadzi  warsztaty i pokazy tkackie, chce dotrzeć do wielu pokoleń i podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami. Tradycja tkacka jest dla Beaty Syzdół ogromna pasją. Jest współtwórcą edukacyjnej trasy turystycznej "Góry z Natury", gdzie głównym wątkiem tematycznym jest tkactwo. 


W całym projekcie mamy dla Państwa 14 miejsc, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Zapisy na warsztaty prowadzi p. Agnieszka Włodarczyk – Mazurek pod numerem telefonu 508 140 266.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

maj 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.