Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 2793

Suchedniów - KUŹNICA MISTRZÓW

08.04.2021

 

 

 

Po raz kolejny Suchedniów wspiera twórczość lokalnych artystów ludowych i ginące zawody i rzemiosła, które wykonują. Po ubiegłorocznych warsztatach z Lucyną Kozłowską mistrzynią świętokrzyskiej  wycinanki ludowej oraz z Włodzimierzem Ciszkiem - ostatnim w regionie twórcą drewnianej  zabawki ludowej, przyszła kolej na TKACTWO. 
Pani Beata Syzdół – prezeska Stowarzyszenia Świętokrzyskie Tkaczki - MISTRZYNI TRADYCJI tkackiej będzie dzielić się swoją pasją i zdradzać tajniki jednego z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka. 

 

Mamy ogromną przyjemność poinformować o kolejnej dotacji z programu "MISTRZ TRADYCJI" dla Suchedniowskiego Ośrodka Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie finansowanego przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W tym roku naszą Mistrzynią będzie pani BEATA SYZDÓŁ - liderka Stowarzyszenia Świętokrzyskie Tkaczki. 

Pod pilnym okiem mistrzyni będziemy uczyli się tkania tradycyjnych tkanin świętokrzyskich, czyli pasiaków. Celami projektu są: zachowanie i utrwalenie lokalnego, ginącego dziedzictwa - tkania pasiaków i innych tkanin na tradycyjnych krosnach, zainteresowanie i szacunek dla tej umiejętności w lokalnej społeczności, jej popularyzacja w wymiarze ponadregionalnym i międzypokoleniowym. W ramach projektu zostanie zorganizowany cykl warsztatów z tkania na krosnach według unikalnych, świętokrzyskich tradycyjnych wzorów i technik. Zwieńczeniem działań będzie wystawa powstałych tkanin oraz zabytkowych tkanin pochodzących ze zbiorów Stowarzyszenia Świętokrzyskie Tkaczki w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie oraz wydanie mini albumu z tkaninami. Na realizację tego projektu otrzymaliśmy z Ministerstwa Kultury 20 000,00 zł.

Zapraszamy zainteresowane osoby do udziału w projekcie (liczba miejsc jest ograniczona!) 
Wszelkie informacje znajdą Państwo pod numerem telefonu 508 140 266"

źródło: http://www.kuznica-suchedniow.com/  

 

Warto przypomnieć, że w roku 2020 w Suchedniowie zrealizowane zostały dwa projekty finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna:

Projekt "Konik, bryczka, klepok. Suchedniowski przedwojenny ośrodek zabawkarski" realizowany przez Suchedniowski Ośrodek Kultury KUŹNICA, miał na celu zachowanie tradycyjnych wzorów i umiejętności wytwarzania drewnianych zabawek ludowych mistrza Włodzimierza Ciszka, ostatniego przedstawiciela tego rzemiosła w gminie Suchedniów. Sztukę tę posiadło 15 uczniów i uczennic, które ukończyły kilkumiesięczny cykl warsztatów.

Projekt „Gigabajty tradycji, transfer doświadczeń. Świętokrzyska Wycinanka Ludowa online” realizowany przez Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna POD PRĄD w formule online, którego celem było zachowanie i utrwalanie lokalnego, ginącego dziedzictwa – ŚWIĘTOKRZYSKIEJ WYCINANKI LUDOWEJ Lucyny Kozłowskiej - uznanej w Polsce i zagranicą wycinankarki ludowej. W ramach projektu zrealizowano cykl filmowych warsztatów szkoleniowych z wykonywania wycinanki ludowej wg unikalnych, tradycyjnych wzorów i technik stosowanych w regionie, zorganizowano konkurs na innowacyjny pomysł promocji wycinanki, wirtualną wystawę, film promocyjny oraz publikację w formie mini-albumu.

 

 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

październik 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.