Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 2671

Suchedniowskie Rody. Tumulcowie

18.11.2020

Ta wystawa nie ma – niestety – szczęścia. Przygotowana z ramach projektu, realizowanego przez Stowarzyszenie „Kuźniczy Krąg” za dotację pozyskaną z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, premierę miała mieć 3 maja, w dniu Święta Konstytucji Trzeciego Maja. Wówczas przeszkodziła pandemia koronawirusa. Drugie „podejście” organizatorzy zaplanowali na 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości. Tym razem też przeszkodziła pandemia, w związku z czym jej wernisaż odbył się zdalnie.

-Wystawa kontynuuje rozpoczęty w 2018 roku cykl „Suchedniowskie Rody”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Kuźniczy Krąg”. Suchedniów to miejsce niezwykłe pod względem historycznym, urbanistycznym, architektonicznym, ale przede wszystkim społecznym. Osada, będąc siedzibą Wschodniego Okręgu Przemysłowego, stanowiła centrum życia przemysłowego i kulturalnego okolicy. W XIX wieku przybyło tu wielu techników, inżynierów, majstrów, sztygarów, a także artystów, twórców, pisarzy, tworząc niezwykle ciekawą mozaikę społeczną. Potomkowie wielu tych rodzin do dziś są mieszkańcami naszego miasta. Tegoroczna edycja wystawy cyklu „Suchedniowskie Rody” poświęcona została rodzinie Tumulców. Nazwisko to jest niezwykle popularne w Suchedniowie, zwłaszcza na dawnej wsi Baranów i niejedną opowieść można by snuć wokół członków familii. W ramach wystawy przedstawimy kilka z nich - o wydarzeniach mających wpływ na historię osady przemysłowej, o dworze, którego już nie ma, a mimo wszystko jest, o sześciu synach z Rodziny Tumulców i o młynarstwie – mówi Agnieszka Włodarczyk-Mazurek, autor scenariusza merytorycznego.

W przygotowanie wystawy i materiałów o rodzinie Tumultów zaangażowanych było wiele osób: redakcja - Anna Pasek, grafika - Maria Pajek, ale organizatorzy w szczególności chcą podziękować rodzinie Tumultów, która dostarczyła niemal cały materiał ikonograficzny i wszystkie informacje. W szczególności podziękowania kierują do Anny Tokarczyk, Marii Stępień, Marii Kuźdub i Andrzeja Sasala.

-Jeśli tylko pozwoli sytuacja epidemiologiczna zapraszamy Państwa do Suchedniowskiego Ośrodka Kultury „Kuźnica” do obejrzenia wystawy na żywo – mówi Agnieszka Włodarczyk, a tymczasem zapraszamy na facebook SOK „Kuźnica”
na wernisaż wystawy pod linkiem: https://www.facebook.com/SOK.KUZNICA.SUCHEDNIOW/videos/453735488942612/

Projekt dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

 

Jacenty Kita

Zdjęcia: Paweł Zubiński

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

maj 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.