Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 2580

Żołnierze pamiętają o bohaterach. Porządkowali groby i pomniki powstańców

30.07.2020

Pamiętają o bohaterach, którzy polegli. Terytorialsi 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. ,,Nurt” odwiedzili i porządkowali symboliczne miejsca pamięci związane z Powstaniem Warszawskim.

Akcja porządkowania grobów i pomników powstańców odbyła się w związku ze zbliżającą się 76 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W dniach poprzedzających rocznicę żołnierze odwiedzili miejsca związane z Powstaniem Warszawskim oraz bohaterami akcji ,,Burza” i akcji ,,Zemsta” w naszym regionie. W ramach tej ostatniej, kilka tysięcy żołnierzy z Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK "Jodła" miało iść na pomoc walczącej stolicy. Była to największa zorganizowana próba niesienia pomocy powstaniu warszawskiemu. Udało się zgromadzić około 6 tyś. żołnierzy z zakładanych ok. 60 tyś. Ten i inne problemy zadecydowały o wstrzymaniu marszu na Warszawę. Stoczono jednak w ramach obu akcji kilka bitew i potyczek, które są upamiętnione pomnikami na ziemi świętokrzyskiej.

Odwiedzono między innymi pomniki w Cisowie, Szewcach, Sandomierzu, pomnik bitwy pod Pielaszowem, grób powstańca  w Ostrowcu Św. Żołnierze porządkowali również pomnik na Skwerze Szarych Szeregów w Kielcach, gdzie 1 sierpnia o godzinie 17.00 odbędą się główne uroczystości 76 rocznicy Powstania Warszawskiego z udziałem wojska i innych służb mundurowych.

Z perspektywy oddziałów partyzanckich, które przebywały w Górach Świętokrzyskich,  czynny udział w powstaniu wzięło kilkanaście osób. Rdzennych mieszkańców Kielecczyzny walczących w powstaniu było zaledwie kilku. To byli żołnierze frontowi, którzy mieli za sobą rok lub dwa lata działań dywersyjnych i partyzanckich. Oni walczyli w pierwszej linii np. w zgrupowaniach „Parasol”- ustalił dr Marek Jedynak z kieleckiej Delegatury IPN.

Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują współcześnie misję i dziedzictwo Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze.

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.