Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 2375

Kolejny sukces uczennic SP 3 na szczeblu wojewódzkim

04.02.2020

Nie tak dawno w Konkursie Historycznym, organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Kielcach, Oliwia Brzezińska i Krystian Żmijewski z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego.

To nie koniec naszych sukcesów. Właśnie w całej Polsce odbywa się I edycja Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Jej organizatorem jest Instytut Badań Literatury Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Przystąpiły do niej i nasze uczennice z klasy VIII b: Kalina Andrzejewska i ponownie Oliwia Brzezińska. Dziewczyny brawurowo przeszły I etap olimpiady – pisały rozprawkę na temat „Czy szkoła w ciągu lat stała się bardziej przyjazna dla uczniów”, opierając się na własnych przemyśleniach i lekturach wybranych przez organizatorów tj. „Wspomnienia niebieskiego mundurka” W. Gomulickiego, „Brulion Bebe B.” M. Musierowicz, „Wszystkie lajki Marczuka” P. Beręsewicza, „Franciszka” A. Piwkowskiej, „Igor” B. Ciwoniuk. Komisja szkolna oraz komisja z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego
w Kielcach, doceniając argumentację Kaliny i Oliwii, znajomość takiej formy wypowiedzi jak rozprawka, styl, znajomość literatury, zakwalifikowała je do zawodów II etapu (okręgowego).

Warto nadmienić, że z całego województwa świętokrzyskiego zakwalifikowało się tylko 6 uczniów. Etap okręgowy odbył się 25 stycznia w Centrum Języków Obcych UJK w Kielcach i składał się z 2 części – rozprawka i test językowy.
I znowu Kalina i Oliwia wykazały się ogromną wiedzą i umiejętnościami – ich prace, tak literacka, jak i gramatyczna, zagwarantowały im udział w kolejnej części zawodów, tym razem ustnej, która odbędzie się 22 lutego w Centrum Języków Obcych UJK w Kielcach.

Uczennice będą musiały wykazać się trafną interpretacją wylosowanego utworu literackiego. Komisja sprawdzi umiejętność zinterpretowania tekstu, znajomość reguł poetyki, kontekstów biograficznych itp. Nie wątpimy, że naszym uczennicom się to uda.

            Kalinę i Oliwię od 5 lat uczy języka polskiego Izabela Głowala-Działak, dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3.

                Olimpiada Literatury i Języka Polskiego ma ogromną rangę. Jej organizatorem jest Instytut Badań Literatury Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

                Olimpiada uczy wszechstronnego odbioru, analizy i interpretacji tekstów kultury, a także budowania spójnej wypowiedzi ustnej i pisemnej na tematy związane bezpośrednio z największymi arcydziełami literatury polskiej i światowej oraz innymi tekstami kultury. Ważną częścią programu Olimpiady jest kształcenie językowe.

Pobudza aktywność intelektualną uczniów, zachęca do twórczych poszukiwań, do świadomego podejmowania wysiłku poznawczego, do ambitnego przekraczania progu nabywania wiedzy. Głównym celem Olimpiady jest ugruntowanie i rozwój zainteresowań humanistycznych, a w szczególności zainteresowań literaturą, językiem i kulturą polską w środowisku uczniów szkół podstawowych.

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

styczeń 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.