Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 2361

V posiedzenie Rady Seniorów w Suchedniowie

21.01.2020

20 stycznia w sali konferencyjnej magistratu odbyło się V w tej kadencji posiedzenie Rady Seniorów, które poprowadziła przewodnicząca RS Halina Ostrowska. Na początek powitała ona przybyłych gości, wśród których byli burmistrz Cezary Błach, przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Adamiec oraz radny Arkadiusz Pająk, a także phm. Łukasz Mucha Kierownik Projektu "Cyfrowy Senior" realizowanego przez ZHP Chorągiew Kielecka im. Stefana Żeromskiego i pani Agnieszka Suligowska – instruktorka. Obecna była również opiekunka suchedniowskich seniorów z magistratu Karolina Gałczyńska-Szymczyk.

Po przyjęciu porządku obrad, burmistrz i przedstawiciele ZHP wręczyli zaświadczenia o ukończeniu kursu komputerowego ramach programu „Cyfrowy Senior”, w którym w 2019 r. wzięło udział 18 seniorów z terenu całej gminy. 

Łącznie w zajęciach komputerowych w 2019 r. wzięło udział 60 mieszkańców Gminy Suchedniów w wieku senioralnym.

Aktualnie w SOK Kuźnica pracują dwie 6-osobowe grupy. Jest szansa, że w II połowie roku będą organizowane kolejne.

Pan Łukasz Mucha tytułem podsumowania powiedział: - Kurs na pewno podniósł kompetencje cyfrowe seniorów. Nie zaspokoiliśmy wszystkich potrzeb, więc w połowie roku będziemy chcieli zorganizować kolejną jego edycję. Robimy kursy i szkolenia w wielu gminach, ale w Suchedniowie spotkaliśmy się z wyjątkowym zrozumieniem władz lokalnych tj. burmistrza i rady miejskiej, za co chciałbym podziękować.

Z kolei burmistrz Cezary Błach gratulując seniorom jego ukończenia stwierdził, że jest dumny z suchedniowskich seniorów, gdyż wiele samorządów boi się wchodzić w tego typu projekty z uwagi na małe zainteresowanie oraz wymogi techniczne.

W imieniu seniorów podziękowała Anna Pasek: -Po ukończeniu kursu wiem, jak wiele jeszcze przed nami. Potrzebne są kolejne, gdyż Internet otwiera przed nami świat, abyśmy mogli w nim uczestniczyć. Internet jest dla nas oczami, rękami i nogami.

Prosząc o zorganizowanie kolejnych kursów, nie tylko komputerowych, ale i np. języka angielskiego, A. Pasek zaapelowała do władz gminy: -Otwierajcie nam seniorom drogi do współczesnego świata.

W dalszej części posiedzenia H. Ostrowska przedstawiła relację z pracy rady w okresie od IV posiedzenia. Radni seniorzy zdecydowali o wystawienie kandydatury Marty Staniec do Wojewódzkiej Rady Seniorów, która powstanie przy Urzędzie Marszałkowskim. Radni zdecydowali również o wystąpienie do burmistrza o przeprowadzenie naboru uzupełniającego na dwa wolne miejsca w radzie.

Radni dyskutowali także na temat powołania zespołów roboczych w ramach rady. Wiele uwagi poświęcono również kwestii bezpieczeństwa seniorów i osób starszych. Andrzej Synowie, opierając się na doświadczeniach poznańskich, gdzie powstała pierwsza w Polsce rada seniorów i gdzie był z wizytą studyjną, zaproponował opracowanie poradnika dla seniorów oraz publikację cyklu artykułów na łamach „Gazety Suchedniowskiej” na ten temat, co też od lutego będziemy czynić.

A już w najbliższą sobotę (25 stycznia) w CKI w Michniowie seniorzy będą się integrować podczas spotkania z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka.

 

Jacenty Kita

 

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

czerwiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.