Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 2125

Niecodzienna wizyta gości z USA w naszym Mieście

19.06.2019

12 czerwca 2019 roku w Gminie Suchedniów przebywał Lloyd Halverson z małżonką; pełniący przez 24 lata funkcje City Administratora w Mieście Camas Washington USA. Wizyta ta  była efektem nawiązanej w 2005 roku współpracy z polskimi samorządami. Wówczas na stypendium Departamentu Stanu USA, w stanie Washington przebywało kilku samorządowców z Gmin Województwa Świętokrzyskiego, w tym Sekretarz Gminy - Ewa Kaniewska. Efektem tej wizyty było podpisanie w 2007 roku umowy transatlantyckiej między Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej, Forum Sekretarzy Regionu Świętokrzyskiego, a Stowarzyszeniem City Managerów Stanu Washington.

Goście przebywali w Gminie Suchedniów na zaproszenie Burmistrza – Cezarego Błacha. Była to już druga wizyta w Suchedniowie. Tym razem, Gości zapoznali się z  infrastrukturą kultury, poznali miejscowych artystów, jak również wzięli udział w spotkaniu z Kołem Gospodyń Wiejskich w Mostkach, a zatem mogli spróbować tradycyjnej wiejskiej kuchni. Duże zainteresowanie wzbudziły zwłaszcza wizyty w galerii Podwórko rodziny Mierników przy ul. Żeromskiego oraz w galerii Pana Eugeniusza Zegadło. Skosztowali też lokalnego produktu, jakim jest „cytrynówka” produkowana przez pana Cezarego Grendę. 

W spotkaniach uczestniczyli: Przewodniczący Rady Miejskiej – Krzysztof Adamiec, Burmistrz – Cezary Błach, Sekretarz – Ewa Kaniewska,  Dyrektor SOK „KUŹNICA” – Andrzej Karpiński, Kierownik Wydziału Rozwoju i Strategii Magistratu – Karolina Gałczyńska–Szymczyk.

Wcześniej Goście odwiedzili Gminę Bliżyn, a od południa wizytowali Gminę Suchedniów.

Nazajutrz amerykański samorządowiec został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczony został w uznaniu za 30 - letnią pracę na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w regionie świętokrzyskim. To wysokie odznaczenie nadawane jest cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami.

Z Panem Halversonem Gmina Morawica współpracuje od 1989 roku w ramach projektu pomocowego Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki dla przedstawicieli polskiego samorządu terytorialnego.

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

kwiecień 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.