Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 2122

Rzeźby z ZWK Marywil

18.06.2019

Na początku czerwca miała miejsce akcja polegająca na transporcie rzeźb z terenu dawnego Zakładu Wyrobów Kamionkowych MARYWIL. Rzeźby, za symboliczną cenę, zostały wykupione przez Gminę Suchedniów od syndyka zarządzającego nieruchomością od 2013 roku, na kilka dni przed przejęciem terenu przez nowego właściciela.

Zakład Marywil to miejsce szczególne dla Suchedniowa. Założony przez Antoniego Wędrychowskiego na początku XX wieku, rozwijał się prężnie przez kolejne dziesięciolecia,
a  latach świetności zatrudniał ponad tysiąc osób, budował bloki mieszkalne dla pracowników, miał własną szkołę zawodową, a nawet ośrodek wypoczynkowy w Zakopanem. Na terenie zakładu regularnie odbywały się także plenery rzeźbiarskie, w których brali udział twórcy z całej Polski. Niektóre z rzeźb rozrzuconych w różnych zakątkach upadłego zakładu przedstawiają wysoką wartość artystyczną. Są wśród nich na przykład prace nieżyjącego kieleckiego artysty – Stefana Maja. Po konsultacji z artystami suchedniowskimi wykupiono 5 najcenniejszych rzeźb oraz 10 sześcianów ceramicznych z literami składającymi się na napis SUCHEDNIÓW. Część z nich przewieziono na teren parkingu przy budynku dawnej szkoły. Tam przechowywany jest także kocioł parowy - artefakt kultury gospodarczej „odkryty” po wyburzeniu zabudowań na terenie tzw. „starego Marywilu” przy ul. Mickiewicza w ubiegłym roku. Kocioł przez lata służył do ogrzewania zakładu. W oczach artysty – Zbigniewa Miernik (kreatora suchedniowskiej Galerii Podwórko) nabrał zupełnie nowego znaczenia – i ma stać się symboliczną bramą do planowanej PLENEROWEJ GALERII SZTUKI KOCIOŁ. Galeria ta - zgodnie z założeniami – zostanie utworzona w parku i wokół zalewu- terenach stanowiących naturalną przestrzeń do prezentowania różnych dziedzin sztuki. Budowa galerii planowana jest w ramach rewitalizacji parku i zalewu.

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

kwiecień 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.