Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 2069

Marta Herling odwiedziła Suchedniów i region

17.05.2019

20 maja 2019 r. minie 100. rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego -wybitnego pisarza i publicysty emigracyjnego, więźnia sowieckich łagrów, uczestnika Bitwy pod Monte Cassino, współtwórcy „Kultury” paryskiej. Rok temu Sejm ustanowił rok 2019 rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, który „w świat” wyruszył z Suchedniowa.

Na tę okoliczność z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach w dniu 16 maja w hotelu „Stary Młyn” w Suchedniowie odbyło się spotkanie zatytułowane „Wieczór u Herlinga” z udziałem przybyłej z Neapolu córki pisarza Marty Herling. Miejsce nie było przypadkowe. Tutaj przed wojną Gustaw Herlin-Grudziński „pływając w kajaku po Czarnym Stawie zaczytywał się w książkach” – jak wspominał Mieczysław Kubala.

Spotkanie otworzył dyrektor WBP Andrzej Dąbrowski.  Wieczór rozpoczął spektakl „Obrazy i krajobrazy z życia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego”. Scenariusz napisała Anna Pasek, program przygotowała Jagoda Juchniewicz, w rolę Herlinga wcielił się Tomasz Juchniewicz, a wystąpili również: Agnieszka Włodarczyk-Mazurek, Anna Zaczek, Iwona Wąsowska, Agnieszka Sochańska i Mariusz Pomocnik.

O życiu pisarza ciekawie opowiadała dr Irena Furnal, znawczyni twórczości Herlinga - Grudzińskiego. Swoje wspomnienia o pisarzu mieli okazję opowiedzieć mieszkańcy Suchedniowa - między innymi Anna Pasek, Mieczysław Kubala, Krystyna Nowakowska i Hanna Musiał, która wymieniała z nim listy, w których opisywała mu to, jak zmieniał się Suchedniów po II wojnie światowej.

Fragmenty prozy czytał Dawid Żłobiński, aktor Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach.

Wcześniej Marta Herling wraz z około 50-osobową grupą miłośników twórczości wzięła udział w zorganizowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną wycieczce śladami ojca. Zwiedziła między innymi Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach, Skrzelczyce, Świętą Katarzynę i Bodzentyn.

Więcej w najbliższym wydaniu „Gazety Suchedniowskiej”.

 

Foto: Jacenty Kita

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

listopad 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.