Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 2004

Olimpiada w Świętokrzyskiem - czas start!

29.03.2019

Katarzyna Skowrońska oraz Małgorzata Glinka (dwukrotnie mistrzynie Europy w siatkówce), Michał Kubiak (dwukrotny siatkarski mistrz świata) czy Damian Janikowski (brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie w zapasach) – to tylko część gwiazd polskiego sportu, które swoją karierę zaczynały od udziału w Ogólnopolskich Olimpiadach Młodzieży, gdzie oczywiście stawały na podium w swoich dyscyplinach.

Czy taka przyszłość czeka uczestników jubileuszowych XXV OOM w sportach halowych Świętokrzyskie 2019? Kto z nich pójdzie w ślady wybitnych reprezentantów Polski?

Ponad 4500 osób z całego kraju, w tym: ok. 3350 zawodników, 790 trenerów i opiekunów, 360 sędziów oraz 40 przedstawicieli polskich związków sportowych weźmie udział w finałach jubileuszowej, 25. edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych. Decyzją Ministerstwa Sportu i Turystyki, tegoroczne wydarzenie odbędzie się w województwie świętokrzyskim.

Tym samym olimpiada wraca do Świętokrzyskiego po 10 latach przerwy. Region z południowo-wschodniej Polski rozgrywki OOM w pionie sportu halowego zorganizował wcześniej już w 2009 i 2003 roku.

Młodzi sportowcy staną do rywalizacji w aż 20 dyscyplinach. Są to: badminton (zawody odbędą się w Suchedniowie), boks (mężczyzn „m” i kobiet „k”), brydż sportowy, gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa, gimnastyka trampolina, judo (k i m), piłka ręczna (k i m), piłka siatkowa (k i m), szachy, szermierka, taekwondo olimpijskie, tenis stołowy, zapasy klasyczne, zapasy wolne (k i m) oraz bilard, który będzie dyscypliną pokazową.

Zawody odbywać się będą w 12 ośrodkach, z czego 10 mieści się na terenie województwa świętokrzyskim: Kielce, Chęciny, Morawica, Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Sielpia Wielka, Starachowice, Pińczów, Kostomłoty oraz Ostrowiec Świętokrzyski.

Do dyspozycji sportowców oddane zostaną najnowocześniejsze obiekty, m.in. Hala Legionów, gdzie swoje spotkania rozgrywa drużyna mistrzów Polski w piłce ręcznej i triumfatorów Ligi Mistrzów sprzed trzech lat – PGE VIVE Kielce.

Poza regionem zawody odbędą się w Wieliczce – gimnastyka artystyczna, sportowa oraz trampolina i w Krakowie – szermierka. Jako pierwsi rywalizację rozpoczną 31 marca szachiści (Sielpia Wielka). Dzień później na parkiety wyjdą piłkarze ręczni – mężczyźni oraz kobiety (Kielce). Olimpiada potrwa do 26 maja.

Oficjalne, uroczyste otwarcie XXV OOM w sportach halowych odbędzie się w środę, 3 kwietnia w Kieleckim Centrum Kultury o godz. 15.

Wszystkie informacje na temat wydarzenia można znaleźć na oficjalnej stronie Olimpiady: www.swietokrzyskie2019.pl.

Wydarzenie będzie także szeroko promowane za pośrednictwem mediów społecznościowych, w tym portalu Facebook, gdzie uruchomiony został dedykowany fanpage: facebook.com/swietokrzyskie2019.

Głównymi organizatorami Olimpiady są Województwo Świętokrzyskie, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Świętokrzyska Federacja Sportu.

Partnerami: Polski Komitet Olimpijski oraz Fundacja Lotto.

Współorganizatorami: Chęciny, Kielce, Końskie, Kostomłoty, Morawica, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Suchedniów, Staszów oraz Małopolski Związek Stowarzyszeń Kultury Fizycznej.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Gazeta Wyborcza Kielce, Echo Dnia.

 Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to krajowe zawody sportowe, w których startują dzieci i młodzież w wieku szkolnym. OOM odbywa się co roku, począwszy od 1995 roku.

Początkowo gospodarzem olimpiady było jedno miasto, a od 2000 roku organizacja olimpiady należy do wybranego województwa. Wyjątek stanowią dyscypliny, które z powodu braku odpowiedniej infrastruktury odbywają się poza województwem-gospodarzem. Do 2011 roku rozgrywano zawody w czterech blokach (letnie, zimowe, halowe i biegi przełajowe). Od 2012 roku zawody odbywały się już w trzech blokach (halowe i letnie, zimowe, sporty umysłowe).

Obecnie, od 2016 roku, podział został nieco zmodyfikowany i obejmuje następujące kategorie:

  • halowe
  • letnie
  • zimowe

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to jedyne w swoim rodzaju krajowe zawody sportowe, w których zawodnicy w różnych dyscyplinach zdobywają punkty dla swojego województwa, walcząc o zwycięstwo w klasyfikacji ogólnej. Startuje w nich młodzież w kategorii wiekowej junior młodszy i w wybranych dyscyplinach w kategorii junior.

Finały OOM stanowią podsumowanie systemu szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo, prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, a realizowanego przez polskie związki sportowe.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach halowych to okazja dla wielu młodych zawodników i zawodniczek nie tylko na zaprezentowanie swoich umiejętności, ale również możliwość sprawdzenia się z rówieśnikami. Wśród startujących na OOM zobaczymy wielu świetnych, młodych zawodników, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę sportową.

Obsługa medialna finałów XXV OOM w sportach halowych Świętokrzyskie 2019

Kontakt:

Tomasz Porębski – koordynator zespołu
tel. 665 456 622
mail: media@swietokrzyskie2019.pl

 

 

 

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

kwiecień 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.