Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 1903

Centralne Obchody 156. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego

18.01.2019

Kilkaset osób z całej Polski, jak i z zagranicy, uczci Powstańców Styczniowych.

W najbliższy weekend uroczystość odbędzie się w Szydłowcu, Suchedniowie, Bodzentynie i Wąchocku. 

 

Tegoroczne Centralne Obchody Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego 1863r. odbędą się w dniach 18-20 stycznia 2019 roku. Uroczystości odbędą się na terenie dwóch województw – mazowieckiego i świętokrzyskiego, czterech powiatów – szydłowieckiego, skarżyskiego, kieleckiego i starachowickiego oraz na terenie czterech miast i gmin: Szydłowca, Suchedniowa, Bodzentyna i Wąchocka. Głównymi organizatorami są Związek Strzelecki „Strzelec”, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, miasta i gminy Szydłowiec, Suchedniów, Bodzentyn i Wąchock. Partnerami organizacji uroczystości są 10.Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej oraz Urząd Gminy Skarżysko Kościelne. Tegoroczne obchody odbędą się pod Patronatem Honorowym Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek.

Śladem ubiegłych  lat  uroczystości  rozpoczną się  w piątek 18 stycznia 2019r. w Szydłowcu  przed  ratuszem o  godzinie  15:00. Po  mszy  świętej w Kościele pw. św. Zygmunta uczestnicy udadzą się na mogiłę Powstańców 1863r., aby złożyć kwiaty. Następnie o godzinie 17:00 w Szydłowieckim Zamku rozpocznie się akademia.

W sobotę 19 stycznia 2019 roku uczestnicy przejadą do Suchedniowa. Tutaj po  porannej mszy świętej, przemaszerują w asyście kompanii honorowej, wystawionej przez 10. Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej - ulicą Bodzentyńską pod „Krzyż Przedpowstańczy”, gdzie  rozpoczną  się  główne  uroczystości  rocznicowe. Po uczczeniu bohaterskich Powstańców Styczniowych 1863r.- apelem pamięci oraz salwą honorową przez Świętokrzyskich „Terytorialsów” wyruszy XXVI Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych Suchedniów – Bodzentyn. 

W tegorocznym  marszu  weźmie  udział  około  400  osób  z  całego kraju oraz z zagranicy. Głównymi uczestnikami marszu są osoby stowarzyszone w organizacjach Z.S. „Strzelec” z całej Polski. Ponadto w marszu uczestniczą także harcerze i młodzież szkolna, która corocznie przybywa do Suchedniowa m.in. z Jelcza-Laskowice czy Chojnic. Również spodziewamy się gości z zagranicy, Wielkiej Brytanii oraz kilkunastoosobowej reprezentacji Związku Strzelców Litewskich Szaulis.

Śladem Suchedniowskich Powstańców uczestnicy przemaszerują do Bodzentyna. Trasa prowadzi przez Michniów, gdzie piechurzy złożą hołd na grobie pomordowanych przy Mauzoleum Wsi Polskiej, a następnie udadzą się do Wzdołu Rządowego. Po odpoczynku i gorącym poczęstunku w Zespole Szkół im AK „Wybranieccy” wyruszą dalej do Bodzentyna.

Uroczystość w Bodzentynie poprzedzi złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej Marszałka Józefa Piłsudskiego w tamtejszym Urzędzie Miasta. Po czym ulicami miasta w akompaniamencie Orkiestry Dętej z Bodzentyna kolumna marszowa ruszy do Górnego Rynku.

Uroczystość rozpocznie się przemówieniem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pana Ministera Jana Józefa Kasprzyka, potem nastąpi ceremonia wręczenia odznaczeń. Zwieńczeniem Bodzentyńskich uroczystości będzie uczczenie Powstańców Styczniowych apelem pamięci i salwą honorową przez odział rekonstrukcji historycznej Pułk Żuawów Śmierci z Buska Zdroju. Po złożeniu kwiatów i odegraniu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego uczestnicy udadzą się na poczęstunek do pobliskiej szkoły.

Niedzielne uroczystości w Wąchocku uczestnicy obchodów rozpoczną zwiedzaniem muzeum „Walk narodowowyzwoleńczych” w Opactwie Cystersów. Następnie o godzinie 11:00 przy tablicy upamiętniającej 150. Rocznicę Wybuchu Powstania Styczniowego zostaną złożone kwiaty po czym  uczestnicy przemaszerują pod pomnik gen. Mariana Langiewicza, gdzie rozpoczną się uroczystości.  Następnie udadzą się na uroczystą mszę św. Niedzielne uroczystości zakończą się zwiedzaniem wystawy „100 – lecie nieoczywiste” oraz wojskową grochówką.  

 

Komendant XXVI Marszu

                                                                       Szlakiem Powstańców Styczniowych

Suchedniów – Bodzentyn

Daniel Woś

 

Tel: 792-186-461

Email: zs.suchy@interia.pl      

        

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

grudzień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.