Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 1762

wieczór ormiański w "kuźnicy"

15.10.2018

Kulturę, historię i smaki Armenii mieli możliwość poznać wczoraj mieszkańcy Suchedniowa licznie przybyli do "Kuźnicy" na Wieczór Ormiański.

 

 

W Suchedniowie mieszka kilka rodzin ormiański, które znakomicie zasymilowały się ze społeczeństwem lokalnym. To im i ich kulturze dedykowany był niedzielny wieczór w suchedniowskiej „Kuźnicy” w dniu 14 października 2018 r. Po raz pierwszy Ormianie Gagik Tsaturyan i Ofelya Ghazaryan do Suchedniowa przyjechali w 1994. 


Po kilku podróżach między Polską i Armenią uznali, że Polska to dobry kraj żeby się w nim osiedlić. Ich pierwszym miejscem zamieszkania był Klonów, a później od 2000 r. Suchedniów. W następnych latach do Suchedniowa przyjeżdżały kolejne rodzinny.

Ogromna życzliwość i dobroć przybyszów sprawiła, iż są powszechnie szanowanymi i lubianymi mieszkańcami naszego miasteczka. I to dało impuls, aby lepiej poznać ich kraj i kulturę na wieczorze ormiańskim. Spotkanie rozpoczęło się uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego Armenii. W poczcie sztandarowym znalazły się dzieci ormiańskich rodzin mieszkających w Suchedniowie. Następnie Garik Caturianpoprowadził prezentację na temat ojczystego kraju gdzie sztuka przenikała się z tradycją i muzyką. Zwieńczeniem prezentacji była piosenka wykonana na żywo przez młodego Karena  Ghazaryan. Po prezentacji głos zabrali mieszkańcy Suchedniowa. PanMieczysław Kubala okazało się, że jest w 1/4 ormianinem, dyrektorzy szkół opowiedzieli o osiągnięciach artystycznych i szachowych ormiańskich podopiecznych. Kwiaty z podziękowaniami dostała najstarsza kobieta z ormiańskich rodzin obecnych na sali paniTamara z Kielc, natomiast p. Dariusz Bernatek zaśpiewał piosenkę Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, w dowód uznania dla ormiańskich przyjaciół. Na zakończenie odbyła się degustacja ormiańskich specjałów kuchni: tradycyjne gołąbki zawijane w liście winogron, ciasta i armeński chleb były tzw. wisienką na torcie. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowania wieczoru, a w szczególności trzem paniom, które przygotowały tradycyjne potrawy: Kristine ManucharyanLusine Melkumyam i Ruzanna Kerobyan.

Tekst: http://www.kuznica-suchedniow.com/n,wieczor-ormianski-w-kuznicy
Foto: Jacenty Kita

 

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

kwiecień 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.