Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 1719

Bez kołaczy nie wesele

17.09.2018

Przepiękny przegląd obrzędowości ludowej w wykonaniu pięciu zespołów pod tytułem „Bez kołaczy nie wesele” oglądaliśmy 15 września na scenie „Pod Dębem” w Michniowie.

Uczestników wydarzenia powitał Zenon Juchniewicz, który poprowadził przegląd, wcześniej witając przybyłych do Michniowa artystów oraz gości: burmistrza Cezarego Błacha, radną Małgorzatę Kuszewską i dyrektora „Kuźnicy” Andrzeja Karpińskiego.

Na scenie swe przedstawienia zaprezentowały: zespół „Jaworzanki” („Łocepiny”) i „Jaworzanki II” („Zastole”) z gminy Zagnańsk, „Świętokrzyskie Jodły” ze Śniadki gmina Bodzentyn („Przyjazd pana młodego i wyjazd młodej pary do kościoła”), „Leśnianie” z Leśnej gmina Bodzentyn („Wprowadziny” i „Ocepiny”), „Skokotliwi” z Mostek („Strefień”) oraz zespół „Złote Lata” z Miedzianej Góry („Carownica”). Występy oceniało jury w składzie: prof. Stanisław Cygan z UJK w Kielcach, Janina Skotnicka – emerytowany pracownik Muzeum Narodowego w Kielcach oraz dr Wioletta Brzezińska-Marjanowska – kierownik Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej.

-Ta scena stała się dziś jednym wielkim weselem. Po tym, co obejrzeliśmy, możemy być pewni, że ta młoda para będzie miała ciekawe życie – powiedział podczas ogłoszenia wyników prof. Cygan. I miejsce przypadło zespołowi „Leśnianie”, II – „Świętokrzyskim Jodłom” a III – „Jaworzanom”. Jury wyróżniło też indywidualnie Jadwigę Wronę z Leśnej i Włodzimierza Grzelaka z Mostek. Nagrody zostały sfinansowane w ramach dotacji ze środków Starostwa Powiatowego w Skarżysku – Kamiennej, a wręczył je starosta skarżyski Jerzy Żmijewski.

Ponadto komisja wyłoniona spośród publiczności (Małgorzata Kuszewska, Agnieszka Obara, Andrzej Synowiec, Alfred Kołomański i Ryszard Wiśniewski) indywidualne nagrody ufundowane przez Andrzeja Synowca przyznała Jadwidze Wronie i Jakubowi Bolkowi z „Jaworzanek”.

Organizatorem przeglądu było Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna „Pod Prąd” w partnerstwie z Suchedniowskim Ośrodkiem Kultury „Kuźnica” oraz przy współudziale CKI w Michniowie i Stowarzyszenia „Michniowianie”, które dla gości przygotowało poczęstunek w postaci przepysznej zalewajki z grzybami. Ze strony SGI „Pod Prąd” w organizację wydarzenia włączyli się: Karolina Gałczyńska-Szymczyk, Agnieszka Jaszczur, Agnieszka Włodarczyk-Mazurek oraz Piotr Berliński. Oprawę techniczną w całości przygotował Paweł Zubiński z SOK Kuźnica.

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

styczeń 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.