Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 1630

Uroczystości patriotyczne na Wykusie

18.06.2018

Trzydniowe uroczystości upamiętniające bohaterów walk o niepodległość, a w szczególności żołnierzy Armii Krajowej walczących pod dowództwem płk Jana Piwnika „Ponurego”, mjr Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, odbyły się w dniach 15-17 czerwca w Wąchocku i na Wykusie. Kulminacyjne uroczystości miały miejsce na Wykusie w dniu 16 czerwca.

Przed południem wyruszył „I Rajd Rowerowy Wykus 2018”, w którym wzięło udział blisko 200. rowerzystów z regionu świętokrzyskiego, w tym około 30. z Suchedniowa.

Cykliści wyruszyli na Wykus z pięciu miejsc: Skarżyska-Kamiennej, Suchedniowa, Starachowic, Bodzentyna i Wąchocka.

Podczas zakończenia rajdu posadzono potomka słynnego dębu „Bartek” w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości w hołdzie Żołnierzom „Ponurego” i „Nurta”. 

Przed 16.00 na uroczysko „Wykus” wkroczyły poczty sztandarowe poprzedzone kompanią reprezentacyjną świętokrzyskiej Policji.

Po nabożeństwie, któremu przewodniczył wąchocki opat o. Eugeniusz Augustyn wręczono Honorową Policyjną Odznakę za Zasługi imienia „Ponurego”. Otrzymali ją: pośmiertnie podkomisarz Mariusz Koziarski, antyterrorysta z Wrocławia, bohater, który zginął na służbie podczas akcji zatrzymania niebezpiecznych przestępców; francuski pułkownik policji Arnaud Beltrame, bohater, zastrzelony przez napastnika we Francji, który oddał życie ratując zakładniczkę oraz nadkomisarz Grzegorz Chuchmała z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, który wielokrotnie przyczynił się do ustalenia sprawców brutalnych i najcięższych przestępstw.
W uroczystościach na Wykusie uczestniczyli m.in. wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, marszałek województwa Adam Jarubas oraz przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej - Łukasz Kudlicki. Podczas mszy świętej i policyjnego ceremoniału grała orkiestra z Bodzentyna. Był apel poległych. Przed kapliczką partyzancką na Wykusie złożono kwiaty i zapalono znicze.
Suchedniów na uroczystości reprezentował zastępca burmistrza Dariusz Miernik, obecni byli leśnicy z nadleśniczym Piotrem Fitasem, członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec”.
W niedzielę uroczystości kontynuowano w Wąchocku, a wzięli w nich udział przewodnicząca rady miejskiej Małgorzata Styczeń i zastępca burmistrza Dariusz Miernik. Wręczono tam m.in. medale „Pro Patria”, a jedną z nich otrzymał nadleśniczy z Suchedniowa Piotr Fitas.

Jacenty Kita

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

maj 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.