Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 1470

WARSZTATY Z WYKONYWANIA TRADYCYJNYCH PALM WIELKANOCNYCH

28.02.2018

Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Mostkach zapraszają na "WARSZTATY Z WYKONYWANIA TRADYCYJNYCH PALM WIELKANOCNYCH", które odbędą się w dniu 10 marca 2018 r. o godz. 10:00 w sali lustrzanej SOK "Kuźnica".

Palmy wielkanocne są tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej w Kościele Katolickim. W Polsce zwyczaj ten obchodzony jest od średniowiecza. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, które symbolizują nieśmiertelność duszy. W Polsce tradycja robienia palm wielkanocnych najbardziej zachowała się na Kurpiach, w miejscowościach Lipniki i Łyse oraz w Małopolsce w tym w Lipnicy Murowanej. Co roku odbywają się tam konkursy na najpiękniejszą i największą palmę. Niektóre z nich osiągają wysokość nawet kilkudziesięciu metrów (najwyższa miała ponad 35 m). Dekoracje do palm nierzadko przygotowuje się już od początku Wielkiego Postu.

W regionie świętokrzyskim palmy mają skromniejsze rozmiary, ale symbolika jest taka sama, a estetycznie dorównają tym największym. SOK „Kuźnica” oraz  Koło Gospodyń Wiejskich z Mostek zapraszają na warsztaty z wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych, które uczestnicy będą mogli poświęcić w kościele w Niedzielę Palmową. Poświęcone palmy pali się w Wielką Sobotę, a popiół wykorzystuje się w następnym roku, w Środę Popielcową. Zapraszamy dzieci młodzież i dorosłych na fajną zabawę oraz poznawanie tradycji związanych z rokiem obrzędowym.

Materiały w  postaci kolorowej bibuły oraz wierzbowych gałązek – bazie kotki, uczestnicy przynoszą ze sobą.

 

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

kwiecień 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.