Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 1234

52 Otwarty Plener Warsztatów Fotograficznych w Krakowie MOSTKI 2017

19.09.2017

Zapraszmay do udziału w 52. Otwartym Plenerze Warsztatów Fotograficznych w Krakowie MOSTKI 2017, które odbędą się w dniach 29 września - 1 października.

Warsztaty poprowadzi Włodzimierz Płaneta - Fotograf z 30 letnim doświadczeniem, organizator 30 fotoplenerów w Pradze, Budapeszcie, Kijowie i Wenecji, kierownik 15 Wypraw Fotograficznych do północnej Skandynawii, na archipelag Lofotów,  Wyspy Owcze, do Szanghaju, Nowego Jorku i Waszyngtonu, Autor i wydawca fotograficznych albumów “W drodze na Wawel – Panteon Narodowy, Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie” – 2014, “Wenecja” – 2015, “Krakowski Kazimierz” – I wydanie – 2015, II wydanie – 2016, Islandia” – 2016, “Kraków” – 2016, “Manhattan” – 2017, „Suchedniowskie Mostki” – 2017, „Skandynawia” – 2017, „Wenecja” – 2017

Szczegółowe informacje: planetaw.com/plenery/mostki

O warsztatach:

Regularne fotograficzne plenery we wsi Mostki odbywają się od 1994 r. Organizatorami są uczestnicy Warsztatów Fotograficznych w Krakowie. Gościny udziela Wiejski Dom Kultury w Mostkach. W 51 plenerach wzięło już udział ponad 700 fotografów z całej Polski. Fotografowie i miłośnicy fotografii przyjeżdżają głównie z Warszawy, Kielc, Łodzi, Śląska i Krakowa. Mieliśmy też gości  z Gdańska, Wrocławia i Torunia. Plenery są otwarte dla wszystkich pasjonatów fotografii.  Każdy z uczestników ma szanse zaprezentować swoje prace w programie głównym lub na roboczym pokazie.  Wystawy spotykają się z życzliwym odbiorem, a autorzy prac mogą się wsłuchać w komentarze doświadczonej i wymagającej publiczności.  Plener to znakomita okazja  do wymiany doświadczeń, nawiązania ciekawych kontaktów. Każdy plener jest niepowtarzalny i wyjątkowy. Ostatnio braliśmy udział w ekskluzywnym i zamkniętym zlocie miłośników Harley Davidsona. Błyszczące chromami maszyny, odziani w skórzane kurtki „jeźdźcy”, rockowe koncerty, a na deser striptiz zgrabnych tancerek dostarczył każdemu ekscytujących tematów.

Plenery odbywają się 4 razy w roku: na początku lutego, w pierwszych dniach maja, u progu wakacji i pod koniec września. Malownicza okolica o każdej porze ciągle inspiruje. Kielecki krajobraz, szachownice łagodnie falujących pól mają swoich mistrzów. Wzorce stworzone przez Pawła Pierścińskiego i twórców „Kieleckiej Szkoły Krajobrazu” są ciągle aktualne. Stałe miejsce spotkań wymaga nieustannych poszukiwań. Organizatorzy nie sugerują co i gdzie ma być fotografowane. Rolą plenerów jest stworzenie warunków do realizacji indywidualnych zamierzeń. Wspólne fotografowanie oczywiście nie ogranicza się do pejzażu. Twórcza atmosfera sprzyja powstawaniu portretów, eksperymentalnych kompozycji, aktów… Zrealizowane pomysły okazują się często artystyczną wizytówką autorów, zdobywają nagrody na konkursach. Plenery mają również charakter szkoleniowy, organizowane są warsztaty fotografii, studyjnej, portretowej i aktu, wiosną i jesienią dominuje fotografia krajobrazu.

Mieszkańcy Mostek przyzwyczaili się do widoku fotografów, którzy niezależnie od pogody, pory roku i pory dnia przemierzają okoliczne pola. Rozłożone statywy już dawno przestały być kojarzone z najazdem „geodetów” szykujących zamach na spokój wioski. Chociaż ostatniej jesieni jeden z gospodarzy potraktował nas jako zorganizowaną grupę „złodziei ogórków” skrzętnie spisując numery rejestracyjne naszych samochodów. Te i podobne sytuacje wzbogacają koloryt plenerów i są często wspominane na kolejnych spotkaniach. Walorem jest również tutejsza kuchnia, panie z koła gospodyń zaskakują nas każdorazowo nowym regionalnym posiłkiem. Tak smacznego rosołu, czy domowej zupy trudno spróbować gdzie indziej.
Szczególną atrakcją każdego pleneru jest wernisaż przywiezionych przez uczestników fotografii i pokazy slajdów. Wystawy mają roboczy charakter, prezentowane fotografie dają okazję do porównań i długich dyskusji. Cenne są uwagi publiczności, która chętnie i szczerze dzieli się wrażeniami. Wymiernym potwierdzeniem uznania dla autorów są wielokrotne zaproszenia lokalnych władz do portretowania okolicy. Wybrane drogą konkursu najciekawsze prace są hojnie nagradzane, promują urodę regionu w folderach i przewodnikach. Wszystkie te elementy składają się na znakomitą atmosferę plenerów i zachęcają aby po raz kolejny spotkać się w Mostkach.

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

grudzień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.