Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 1203

Spotkanie popularno - naukowe "Zeszyty Suchedniowskie.Historia" nr 2/2017

04.09.2017

W niedzielę 3 września 2017 r., w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica, miało miejsce spotkanie popularno-naukowe, którego celem była prezentacja  drugiego numeru cyklicznego wydawnictwa "Zeszyty Suchedniowskie. Historia". 

Inicjatorem i organizatorem spotkania, a zarazem wydawcą książki jest Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna POD PRĄD. Patronat honorowy nad "Zeszytami" objął Burmistrz Suchedniowa Cezary Błach.

Niedzielne spotkanie to przede wszystkim ogromna dawka informacji-nowych i zaskakujących nawet dla najbardziej wytrwałych znawców lokalnej historii. Wysoki poziom merytoryczny krótkich, ale bogatych w treści wystąpień autorów tekstów, bardzo ciekawa, dynamiczna  forma przekazu, a przede wszystkim ogromna różnorodność poruszanych tematów - króko mówiąc - prawdziwa uczta dla umysłu i duszy. Spotkanie to także okazja do wielu wzruszeń "Suchedniów ma nieprzeciętną aurę miasta — gniazda, z którego wylatuje się o świcie i wraca przed zmierzchem" - tymi słowami kończył swoje wystąpienie autor jednego z tekstów - Andrzej Grabkowski. Był również akcent artystyczny. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać utworu w wykonaniu pani Haliny Łukomskiej-Bloch - nieżyjącej już, a pochodzącej z Suchedniowa wybitnej śpiewaczki operowej-bohaterki jednego z tekstów.

Wydanie drugiego  tomu „Zeszytów Suchedniowskich. Historia” było możliwe dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2017, ze środków Województwa Świętokrzyskiego, a także dzięki darowiznom przekazanym przez Mieszkańców i Przyjaciół Suchedniowa. Również podczas niedzielnego spotkania prowadzona była zbiórka publiczna z przeznaczeniem na kolejny numer "Zeszytów" planowany na rok 2018.

Bardzo dziękujemy wszystkim Mieszkańcom i Przyjaciołom Suchedniowa za obecność i wszystkie życzliwe słowa oraz wsparcie finansowe.

Jednocześnie zapraszamy wszystkich miłośników lokalnej historii  na ogólnopolską, interdyscyplinarną konferencję naukową pt. „Kształtowanie industrialnego krajobrazu kulturowego osad górniczych, na przykładzie Suchedniowa w XIX i na początku XX w.”, która odbędzie się w dniu 10 września 2017 r. w Suchedniowie. Referaty wygłoszone podczas konfercji stanowić będą treść trzeciego numeru "Zeszytów Suchedniowskich. Historia".

Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna POD PRĄD

 

 

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Cezary Błach</strong></p>

Cezary Błach

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

marzec 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.