Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 1147

Spotkanie z Martą Herling

24.07.2017

W piątek, 21 lipca 2017 r. odbyło się spotkanie mieszkańców miasta z panią Martą Herling-córką pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego-jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku, który swoje dzieciństwo spędził w Suchedniowie.


Wizyta w Suchedniowie była jednym z punktów podróży do Polski, której celem jest między innymi zbieranie materiałów do książki o pisarzu, którą Marta Herling przygotowuje wspólnie z towarzyszącą jej Ireną Morawską - dziennikarką, reporterką, scenarzystką filmową, oraz jej mężem - Jerzym Morawskim - także dziennikarzem.

Inicjatorką spotkania była pani dr Irena Furnal – pracownik naukowy UJK, badaczka twórczości pisarza i jego związków z Kielecczyzną.

Spotkanie odbyło się w hotelu „Stary Młyn” na Berezowie - przedwojennej posiadłości Herlingów. Prowadzącą była Agnieszka Włodarczyk-Mazurek. Gości przywitał burmistrz Cezary Błach i współwłaściciel hotelu - Adrian Piwowarczyk, który przy tej okazji złożył deklarację o założeniu muzeum (izby pamięci) pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Kolejnym punktem programu było wystąpienie pani Anny Pasek, która opowiedziała o obchodach Suchedniowskiego Roku GHG oraz odczytała fragmenty prozy pisarza świadczące o silnych więziach emocjonalnych łączących pisarza z Suchedniowem.

Następnie dr Irena Furnal przedstawiła komentarz do fragmentu powieści "Biała noc miłości", który jest oczywistym nawiązaniem do osobistych przeżyć GHG związanych z Suchedniowem. Fragment powieści recytowali Emil Tokarczyk i Paulina Michta.

Podczas swojego wystąpienia Marta Herling mówiła (w języku polskim) o ogromnych emocjach jakie przeżywa, a także dziękowała mieszkańcom za „wspaniałe świadectwo małej ojczyzny mojego ojca”. Mówiła również o planach związanych z obchodami 100-lecia urodzin pisarza w 2019 r.

Następnie głos zabierali mieszkańcy Suchedniowa, między innymi poseł Maria Zuba, dyrektor SOK Andrzej Karpiński, Mieczysław Kubala (pamiętający GHG z osobistych wspomnień), Jerzy Materek, Mariola Pasek i inni. Na zakończenie głos zabrał burmistrz Cezary Błach, który wyraził gotowość Suchedniowa do włączenia się w obchody jubileuszu pisarza w 2019 roku, oraz nadzieję, że spotkanie to będzie początkiem dalszej współpracy.

Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią wszystkich uczestników, a także licznymi, osobistymi rozmowami z Martą Herling.

KGS 

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

maj 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.