Logo Gmina Suchedniów

Senior - świadomy i pełnoprawny obywatel

 
 

Społeczeństwo, w którym poszczególne osoby czują się członkami społeczności lokalnych, czują się współodpowiedzialni za rozwój swojej gminy, potrafią samoorganizować się i podejmować wspólne działania mające na celu dobro wspólne ogółu, nazywamy społeczeństwem obywatelskim. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego stanowią podwaliny współczesnej demokracji. Nie tylko wzmacniają prawa obywateli do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym, ale także dają możliwość samorealizacji w różnych sferach życia.

Partycypacja - rozmawiamy, decydujemy, działamy

Aktywność obywateli jest podstawą partycypacji społecznej, rozumianej jako uczestnictwo obywateli w działaniach i decyzjach, które ich dotyczą, wzajemne wspieranie się obywateli oraz władzy we wspólnym podejmowaniu decyzji na rzecz społeczności lokalnej. Partycypacja przybiera różne formy, uwzględniające zróżnicowany stopień zaangażowania obywateli w podejmowane decyzje:

• informowanie - informowanie obywateli o decyzjach ich dotyczących, bez możliwości wpływu na kształt decyzji podejmowanych przez władzę;

• konsultowanie - możliwość wypowiedzenia się na temat planowanych działań;

• współdecydowanie - przekazanie obywatelom części kompetencji (a tym samym odpowiedzialności) dotyczących podejmowanych działań i decyzji.

Obywatele mają więc realny wpływ na planowane, dotyczące ich (bezpośrednio lub pośrednio) działania. Możliwości zaangażowania mieszkańców w kreowanie rzeczywistości lokalnej jest coraz więcej. Partycypacja to zbiór różnorodnych technik i narzędzi, takich jak: konsultacje społeczne, referenda, debata publiczna, rady sołeckie, rady działalności pożytku publicznego, wolontariat, organizacje pozarządowe, program współpracy samorządu lokalnego z organizacjami pozarządowymi, Inicjatywa lokalna, rady seniorów.

Rada Seniorów – co to takiego?

W związku ze zmianami demograficznymi skutkującymi wzrostem mieszkańców Gminy Suchedniów w wieku senioralnym, koniecznym staje się włączenie osób starszych w życie społeczne, w działania mające na celu zaspokojenie ich potrzeb i rozwiązywanie istotnych problemów. Aktywizacja seniorów jest kluczem do sprawnego funkcjonowania społeczności lokalnych. Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym z dnia 11 października 2013 r. wprowadziła możliwość tworzenia gminnych rad seniorów złożonych z przedstawicieli osób starszych oraz przedstawicieli podmiotów działających na rzecz osób starszych, które stanowią ciało o charakterze:

- konsultacyjnym - opiniują lokalne strategie, programy rozwoju, projekty uchwał, podejmowane przedsięwzięcia czy inwestycje, w szczególności te, które mają wpływ na jakość życia osób starszych

- doradczym - dają możliwość zgłaszania uwag i sugestii do działań gminy, co jeśli zostaną one uznane za zasadne, może oznaczać wprowadzenie ich w życie.

- inicjatywnym - dają możliwość zgłaszania własnych pomysłów na działania dla seniorów.

Rada seniorów poprzez umożliwienie jej wyrażania swoich opinii dotyczących potrzeb środowiska osób starszych, wychodzenia z inicjatywą i doradztwem pozwala zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej. Przedstawicielstwo osób starszych wobec podejmowanych działań władz samorządowych jest bardzo ważne. Powołanie Rady Seniorów oraz określenie celów i zadań polityki społecznej wobec osób starszych daje wyrażenie woli korzystania z ich bogatego doświadczenia życiowego i wiedzy, a tym samym stanowi szansę aktywnego udziału w życiu społecznym tej grupy mieszkańców.

Rada 60+ w Suchedniowie

W celu zapewnienia seniorom wpływu na sprawy dotyczące lokalnej społeczności Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna POD PRĄD w partnerstwie z Gminą Suchedniów podejmują działania zmierzające do powołania Rady Seniorów i przyjęcia uchwałą Rady Miasta Statutu Rady Seniorów, która będzie podmiotem trwałym i w istotny sposób wpłynie na budowanie lokalnych rozwiązań na rzecz seniorów. W ramach projektu Milowy krok – Rada 60+ odbędzie się szereg spotkań dla wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Suchedniów w wieku 60+, podczas których tematyka ta zostanie szczegółowo omówiona. Projekt Milowy krok – Rada 60+ został dofinansowany ze środków Rządowego Programu Aktywizacji Osób Starszych ASOS na lata 2014-2020.

Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna POD PRĄD

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

maj 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.