Logo Gmina Suchedniów

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne

Przez Gminę Suchedniów przebiega szereg oznakowanych szlaków turystycznych, pozwalających na poznanie najciekawszych fragmentów tutejszych lasów oraz odwiedzanie miejsc pamięci narodowej.


Szlaki piesze:


szlak żółty  – wiodący ze Skarżyska-Kamiennej przez Bugaj, Górę Baranowską oraz dalej wzdłuż rzeki Kamionki i z powrotem do Skarżyska-Kam

szlak niebieski – biegnący z Suchedniowa przez „Burzący Stok”, rezerwat „Kamień Michniowski”, Michniów do Berezowa. 

szlak zielony – biegnący ze Skarżyska-Kamiennej, wzdłuż rzeki Kamionki przez uroczysko „Stokowiec”, „Mostki”, „Górę Żarnową” i dalej do miejsca pamięci narodowej na „Wykusie”, 

szlak czarny – z Suchedniowa poprzez Górę Piekło do szlaku zielonego (Bliżyn-Bartków), 

szlak czarny – prowadzący od „Kamienia Michniowskiego” (niebieski szlak Suchedniów-Berezów) do punktu widokowego na Górze Barbarze (panorama Łysogór), 


Szlak konny:


Szlak górskiej turystyki jeździeckiej "Burzący Stok" - biegnący poprzez Stokowiec - Kopulak - Bukowiec - Burzący Stok - Kamień Michniowski - Opal.


Szlaki rowerowe:

Zapraszamy do nowego serwisu internetowego swietokrzyskiecycling.cc Strona poświęcona jest trasom rowerowym wytyczonym w obszarze działalności LGD – Wokół Łysej Góry, tj. na terenie gmin: Bieliny, Bodzentyn, Górno, Łączna, Masłów, Suchedniów, Wąchock. Na stronie umieszczono opisy proponowanych tras kolarskich, zawierające:

 plik GPX + profil trasy +długość trasy w km.,  mapę wraz z opisem najciekawszych miejsc (atrakcje turystyczne, walory przyrodnicze, usługi gastronomiczne i noclegowe) oraz liczne informacje praktyczne dla kolarzy.

Odtworzenie przebiegu trasy jest możliwe przy zastosowaniu dowolnego urządzenia wyposażonego w technologię GPS, bez stosowania tradycyjnych map papierowych oraz trwałego oznakowania w terenie. Pozwala to na pokonanie całej trasy bez zsiadania z roweru, a przede wszystkim na analizę, archiwizację oraz porównywanie wyników przy użyciu powszechnie stosowanych bezpłatnych aplikacji.

W ramach realizacji zadania powstało 6 tras szosowych, 3 trasy kolarstwa górskiego oraz 1 trasa turystyczna, o zróżnicowanej długości oraz stopniu trudności. Punktem początkowym i końcowym wszystkich tras jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suchedniowie. Projekt został zrealizowany przez Suchedniowskie Stowarzyszenie Cyklistów.

 

 


      Leśna ścieżka dydaktyczna „Na Kruku” prezentuje różnowiekowe i różnogatunkowe drzewostany oraz pracę leśników przy ich hodowli i ochronie. Trasa ma kształt pętli o długości 1850m (czas przejścia trasy – ok. 2 godz.)


            

   Przez Suchedniów przebiega Świętokrzyski Szlak Literacki. Jest to szlak samochodowy, stanowiący propozycję dla turystów podróżujących po regionie. Wędrując tym szlakiem poznajemy pamiątki po pisarzach i poetach związanych z regionem, w tym Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Jana Gajzlera, którzy mieszkali i tworzyli w Suchedniowie.

Szlak został wyznaczony za pomocą tablic kierunkowych przy drogach oraz tablic opisowych usytuowanych w miejscach związanych z postaciami literackimi. Wydany został przewodnik oraz mapa z graficznym opisem przebiegu szlaku.


            W Suchedniowie znajduje się również oznakowana ścieżka literacka – droga, jaką mieszkając w Suchedniowie, codziennie przemierzał Gustaw Herling-Grudziński. Ścieżka ma swój początek przy stacji kolejowej a kończy się przed byłą posiadłością Herlingów przy ul. Berezów, gdzie ustawiono tablicę i obelisk poświęcony pisarzowi.

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

czerwiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.