Chcemy wsłuchać się w głos Młodych
Z Natalią Chrząszcz, Przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miejskiej II kadencji rozmawia Jacenty Kita
- Jacenty Kita: Jakie to uczucie zostać przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miejskiej?
- Natalia Chrząszcz: Przede wszystkim ogromna radość. Bardzo cieszyłam się, że moja działalność w polityce młodzieżowej została doceniona i powierzono mi tak odpowiedzialną funkcję w Radzie. Nie ukrywam również, że byłam nieco wystraszona, ale mając za sobą tak wspaniały zespół na pewno wszystko uda nam się osiągnąć!
- Znana jesteś w Suchedniowie z aktywności społecznej. Byłaś na przykład w Sejmie Dzieci i Młodzieży. Skąd takie zainteresowania?
- Właściwie wszystko zaczęło się w gimnazjum, na lekcjach WOS-u z panią Anitą Sołkiewicz. To ona obudziła we mnie chęć do działania. Po pierwszym wykonanym projekcie wiedziałam już, że będzie wiele kolejnych – stąd właśnie praca w Radzie Dzieci i Młodzieży RP i obecnie w Grupie Roboczej ds. Dialogu z Młodzieżą.
- Jakie wyzwania stoją przed kierowaną przez Ciebie radą?
- Chcemy brać udział w różnych projektach dla młodzieży, które pomogą nam rozwinąć skrzydła i dadzą możliwość lokalnego działania na większą skalę. Mamy w planach organizowanie debat z młodymi mieszkańcami miasta – chcemy wsłuchać się w ich głos i dopasować działania do ich potrzeb. Będziemy również brać udział w kongresach i konferencjach Młodzieżowych Rad, różnych warsztatach i szkoleniach. Oczywiście zorganizujemy kolejny turniej sportowy Młodzieżowych Rad, mamy w planach również konkurs na logo Rady, ale też pomoc w eventach na terenie miasta.
- Jakie Twoim zdaniem są najważniejsze problemy suchedniowskiej młodzieży?
- Według mnie jedynym problemem jest brak zaangażowania w lokalne przedsięwzięcia. Można to stwierdzić patrząc nawet na ilość kandydatów do naszej MRM. Wśród młodych osób jest ogromny potencjał, ale bardzo trudno zainteresować je projektami, społecznymi akcjami, a przede wszystkim wolontariatem. Mam nadzieję, że dzięki organizowanym przez nas debatom i ogólnej działalności Rady damy młodzieży dobry przykład i zachęcimy ich do robienia czegoś więcej, nawet w tak młodym wieku.
- Czy w przyszłości masz zamiar bardziej angażować się w życie samorządu lokalnego? A może jeszcze dalej – w politykę?
- Obecnie mam wiele obowiązków; przede wszystkim nauka, w przyszłym roku matura, ale też działalność w Ministerstwie, wolontariat i teraz Młodzieżowa Rada Miejska. Kto wie, może w przyszłości coś z tego wyniknie. Na razie traktuję to bardziej jako hobby, przyjemność.
- Przybliż swą sylwetkę, zainteresowania mieszkańcom miasta.
- Uczę się w I LO w Skarżysku, w klasie humanistycznej. Oprócz polityki młodzieżowej interesuję się sztuką i architekturą, choć w przyszłości chciałabym studiować prawo. Możliwość pracy w RDiM RP i Grupie Roboczej ds. Dialogu z Młodzieżą przy MEN rozwinęła we mnie zainteresowanie procesami legislacyjnymi, dlatego chciałabym wykorzystać ją jak najlepiej i nabrać choć odrobinę doświadczenia.
Dziękuję za rozmowę.
Jacenty Kita