dzisiaj jest: 30 marca 2015. imieniny: Amelia, Leonard, Dobromir
 
Charakterystyka
Honorowi obywatele
Herb Suchedniowa
Historia
Zabytki
Warto zobaczyć
Miasto i Gmina Suchedniów
tel. +48 (41) 254-32-50
suchedniow@poczta.fm
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
Poznaj Suchedniów
Panorama Suchedniowa, Fot. Krzysztof Ptak

Góry Świętokrzyskie należą do najstarszych w Europie. Na północnych jego krańcach leży miasto SUCHEDNIÓW –położone jest przy trasie szybkiego ruchu  S7 w połowie drogi między Warszawą a Krakowem.

            Urozmaicony krajobraz, bogaty świat roślin i zwierząt, położenie w otulinie dwóch parków krajobrazowych, obfitujących w rezerwaty i pomniki przyrody, sprawiają, że jest to świetne miejsce do wypoczynku i aktywnego poznawania przyrody i pamiątek przeszłości.

            Historia Suchedniowa sięga początków XVI w. i związana jest ściśle z górnictwem i przeróbką kopalin. Do rozwoju Suchedniowa przyczynił się Stanisław Staszic ustanawiając tu Zarząd Zakładów Górniczych Królestwa Polskiego. On też zaprojektował plan urbanistyczny miejscowości.

            Suchedniów, będący w okresie międzywojennym modną miejscowością letniskową, ma też związki z literaturą. Tu urodził się młodopolski poeta, opiewający piękno tej ziemi – Jan Gajzler. W latach dwudziestych mieszkał w Suchedniowie Gustaw Herling-Grudziński, opisując go później w swych książkach.      

W centrum miasta znajduje się, pełny wspaniałych okazów ryb, zbiornik wodny o charakterze rekreacyjnym. Działający tu Ośrodek Sportu i Rekreacji  - kemping 140*** -wielokrotny laureat  konkursu Polskiej Federacji Kempingu i Karawaningu „Mister Camping”, posiadający również zagraniczne rekomendacje, zapewnia warunki miłośnikom każdej formy wypoczynku, turystyki i sportu. Można się tu zatrzymać na polu namiotowym, w pokojach gościnnych lub domkach kempingowych. Na turystów czeka plaża ze strzeżonym kąpieliskiem, wypożyczalnia sprzętu pływającego i sportowo-rekreacyjnego, sauna, korty tenisowe oraz boiska do piłki siatkowej i plażowej.

W ciszy i spokoju można wypocząć też nad drugim zagospodarowanym zalewem w pobliskich Mostkach.

            W sezonie letnim w Suchedniowie odbywają się liczne imprezy. Największą z nich są czerwcowe „Świętojanki”.

Amatorzy sportu mają do dyspozycji kompleks sportowy z nowoczesną halą sportowo-rehabilitacyjną, w której rozgrywane są ogólnopolskie i międzynarodowe zawody sportowe.  

Dla miłośników pieszych wycieczek oraz cyklistów zorganizowane i oznakowane są szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności, przebiegające przez obszar parków krajobrazowych.

Znajdą coś dla siebie także amatorzy turystyki konnej. Wynajmując na miejscu konie można przemierzyć nimi oznakowany szlak turystyki konnej.

Bogata baza noclegowa (hotele, kemping, gospodarstwa agroturystyczne) a także liczne atrakcje turystyczne i wspaniała przyroda gwarantują miły wypoczynek oraz możliwość aktywnego poznawania piękna przyrody i pamiątek przeszłości.

MAPA SERWISU
STATYSTYKA